Ziņas

 • LPUF: ES preču kvalitātes vadlīnijās jāietver izņēmumi produktu pielāgošanai nacionālajām īpatnībām

  Rīga, 12.dec., LETA. Vienotajās vadlīnijās par Eiropas Savienības (ES) valstīs tirgojamo preču kvalitāti jānosaka izņēmumi, kad un kā ražotājs var savu produkciju pielāgot konkrētās valsts nacionālajām īpatnībām, piektdien diskusijā par Eiropas preču duālo kvalitāti norādīja Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) pārstāvis Pēteris Liniņš.

  Viņš uzsvēra, ka ir svarīgi preču kvalitātes kritērijus noteikt Eiropas līmenī. Tomēr Liniņa ieskatā ir svarīgi noteikt izņēmumus, kad viena zīmola produktiem var būt minimālas sastāva atšķirības, lai tos pielāgotu nacionālām īpatnībām. Viņš uzsvēra, ka ražotājiem ir svarīgi saprast, cik lielā mērā produkts var atšķirties, lai pielāgotos nacionālajiem tirgiem.

  Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere norādīja, ka vadlīnijās ir arī svarīgi noteikt principus, cik lielā mērā produkts var atšķirties, lai tas tiktu pielāgots konkrētās valsts patērētāju prasībām. "To visu var reglamentēt, neierobežojot ražotāju un aicinot to uz godīgu komercpraksi," sacīja Vaidere.

  Vienlaikus viņa atzīmēja, ka vienotas ES tirgojamo preču kvalitātes prasības varētu atstāt ietekmi uz piedāvāto produktu cenu. Tomēr EP deputāte uzsvēra, ka tas nav tik būtiski, jo, Eiropas līmenī nosakot vienotū produktu kvalitātes līmeni, ieguvēji būs visi.

  PTAC pārstāve Sanita Gertmane pauda cerību, ka šā gada laikā radīsies lielāka skaidrība par dažādās Eiropas valstīs tirgoto preču atšķirībām un ka vienoto vadlīniju izstrāde palīdzēs arī atbildīgajām institūcijām vērtēt negodīgu komercpraksi. Pēc Gertmanes teiktā, pašlaik publiski pieejamā informācija ir pārāk skopa, lai to būtu iespējams adekvāti novērtēt.

  Tāpat viņa norādīja, ka vienotu preču kvalitātes vadlīniju izstrāde nodrošinās ne tikai to, ka patērētāji kopumā iegūs labākas kvalitātes preces, bet veicinās ražotāju uzvedības un loģistikas procesa norises maiņu.

  Kā iepriekš aģentūru LETA informēja EP Informācijas birojā Latvijā, atšķirības preču kvalitātē starp Rietumeiropu un Austrumeiropu šogad iezīmēta gan Latvijas, gan visas Eiropas dienaskārtībā. Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) veiktajās pārtikas produktu salīdzinošajās pārbaudēs atšķirības konstatētas starp 18 produktiem, kas nopērkami kā Vācijā un Beļģijā, tā arī Latvijā. Eiropas Komisija pieņēmusi vadlīnijas, kuru mērķis ir palīdzēt valstīm efektīvāk izmantot spēkā esošos tiesību aktus ES pārtikas un patērētāju tiesību aizsardzības jomā, lai konstatētu un novērstu nepamatotus "dubultos" standartus.

  EP Iekšējā tirgus un patērētāju aizsardzības komiteja ierosinājusi veikt pilotprojektu par vienotu zīmolu pārtikas un nepārtikas preču kvalitātes salīdzināšanu ES dalībvalstīs. EK neizslēdz nepieciešamību grozīt ES likumdošanu, ja nacionālo valstu atbildīgas institūcijas netiks galā ar šiem jautājumiem.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.