Ziņas

 • Eiropas Parlaments vienojas par atbalstu stingrākiem nosacījumiem kravas autopārvadājumu nozarē

  Rīga, 8.apr., LETA. Eiropas Parlaments aizvadītajā nedēļā apstiprinājis savu nostāju par tā dēvēto Mobilitātes pakotni, kas cita starpā paredz pienākumu uzņēmējiem darbu organizēt tā, lai šoferi vismaz reizi četrās nedēļās varētu atgriezties mājās, aģentūru LETA informēja EP preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

  EP apstiprināja savu nostāju sarunām ar Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm par noteikumiem šoferu norīkošanai darbā, viņu atpūtas laika noteikšanai un labākai kabotāžas noteikumu ievērošanai. Deputāti arī vēlas izskaust tādu negodīgu praksi kā tā dēvēto "pastkastītes uzņēmumu" izmantošana. Nākamais solis Mobilitātes pakotnes ieviešanai ir EP sarunu process ar ES Padomi, kurā darbojas dalībvalstu ministri.

  EP vēlas mainīt pašreizējos kabotāžas noteikumus, kas nosaka papildu pārvadājumu veikšanu citā valstī pēc tam, kad veikta pārrobežu piegāde. Jaunajos noteikumos iecerēts noteikt, ka kabotāža atļauta trīs dienas pēc piegādes veikšanas. Transportlīdzekļu tahogrāfos būtu jāreģistrē robežas šķērsošana. Tāpat plānots, ka kravas auto būtu vismaz 60 stundas jāpavada savā reģistrācijas valstī, pirms šoferi varētu veikt atkārtotus kabotāžas pārvadājumus.

  Lai izskaustu "pastkastītes uzņēmumus" jeb čaulas uzņēmumus nozarē, kravu pārvadātājiem būtu jāveic būtiskas darbības valstī, kurā tie reģistrēti. EP deputāti uzskata, ka šie noteikumu būtu jāievēro arī pārvadājumiem ar mikroautobusiem.

  EP ieskatā šoferu norīkošana darbā ārzemēs būtu regulējama ar ES mēroga, nevis valstu noteikumiem. EP deputāti vēlas norīkoto darbinieku noteikumus piemērot kabotāžas un pārrobežu pārvadājumiem, izņemot tranzītu un divpusējus pārvadājumus, kā arī divpusējus pārvadājumus ar vienu kravas iekraušanu vai izkraušanu katrā virzienā.

  EP deputāti arī vēlas, lai dalībvalstu īstenotās pārbaudes galvenokārt skartu tos uzņēmumus, kuri jau iepriekš pārkāpuši noteikumus.

  Kā ziņots, EP prezidents Antonio Tajāni izvērtēšanai Transporta komitejā nodeva Mobilitātes pakotni, jo pirms marta nogalē paredzētā EP balsojuma plenārsesijā likumprojekta kopumam tika iesniegts ļoti liels skaits priekšlikumu.

  Iepriekš, pirms plenārsesijā paredzētā balsojuma, kopīgā Latvijas, Lietuvas, Ungārijas, Bulgārijas un Polijas ministru vēstulē EP prezidentam valstis aicināja nesasteigt lēmuma pieņemšanu un ņemt vērā visu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu intereses. Satiksmes ministrijā atgādināja, ka 2018.gada 3.marta Ministru padomē Latvija neatbalstīja vispārējo pieeju par "Mobilitātes pakotnes I" priekšlikumiem.

  Daļa EP deputātu uzskata, ka "Mobilitātes pakotne" ir mēģinājumi graut vienoto tirgu un ar to lielās Rietumeiropas valstis cenšas sargāt savus tirgus, kamēr citi uzskata, ka tā ir iespēja uzlabot šajā jomā strādājošo darba apstākļus un veikt citus uzlabojumus.

  "Mobilitātes pakotnes I" priekšlikumi ietver piekļuvi kravu autopārvadājumu tirgum un pasažieru un kravu pārvadājumu uzņēmumu piekļuvi profesijai, nomātus kravas transportlīdzekļus, ceļu nodevas un elektronisko nodevu iekasēšanu, braukšanas un atpūtas laika noteikumus, darba ņēmēju norīkošanu darbā, transportlīdzekļu aplikšanu ar nodokļiem un citus.

  "Mobilitātes pakotnes II" priekšlikumi ietver CO2 izmešu standartus automašīnām un furgoniem, direktīvu par tīriem transportlīdzekļiem, piekļuvi autobusu tirgiem, akumulatora iniciatīvu un kombinēto transporta direktīvu. Savukārt "Mobilitāte pakotne III" ietver CO2 izmešu standartus smagajiem transportlīdzekļiem, kravu pārvadājumu dokumentu digitalizāciju, uzlabotas transportlīdzekļu tehnoloģijas ieviešanu un infrastruktūras drošības pārvaldību.

  Mobilitātes pakotnes kopējais mērķis ir pārskatīt un precizēt spēkā esošo regulējumu. Kopumā priekšlikumi paredz vairākus precizējumus attiecībā uz atpūtas laiku uzmantošanu, tahogrāfiem, kabotāžu, precizējumus attiecībā uz Darbinieku nosūtīšanas direktīvas autotransporta nosacījumiem un citus pasākumus.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.