Ziņas

 • LU Cietvielu fizikas institūts saņems ES atbalstu sadarbībai ar Ungārijas un Zviedrijas zinātniekiem

  Rīga, 30.janv., LETA. Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūts saņems Eiropas Savienības (ES) atbalstu sadarbībai ar Ungārijas un Zviedrijas zinātniekiem, liecina Eiropas Komisijas (EK) paziņojums.

  ES paziņojusi par jaunām dotācijām, kas dalībvalstīm palīdzēs pārvarēt atšķirības pētniecības jomā un stiprināt konkurētspēju un izaugsmi visā Eiropā. Jaunais komandu veidošanas instruments "Teaming", saskaņā ar kuru šīs dotācijas tiks piešķirtas, atbalsta pētniecību un palielina ieguldījumus tajās valstīs, kurās pētniecības izcilības rādītāji ir mazāk "spoži". Izmantojot pamatprogrammas "Apvārsnis 2020" finansējumu, no šādām valstīm tika atlasīts 31 projekts, tostarp no Latvijas, lai sadarbībā ar augsta līmeņa iestādēm no visas Eiropas izstrādātu darbības plānus jauniem izcilības centriem.

  "Vienkārši sakot, mēs vēlamies, lai programmas "Apvārsnis 2020" līdzekļi nāktu par labu pēc iespējas plašākam Eiropas augstskolu un pētniecības iestāžu spektram. Mēs esam gatavi gādāt, lai neviens Eiropas reģions neatpaliktu pētniecības un inovācijas jomā," norādīja pētniecības, zinātnes un inovācijas komisārs Karlušs Muedešs. "Ar "Teaming", veidojot partnerības starp visaugstākā līmeņa institūtiem un tiem, kuriem ir vislielākais potenciāls, mēs varam to paveikt. Pamatprogramma "Apvārsnis 2020" atalgo izcilību un, pats galvenais, centienus pēc izcilības," viņš sacīja.

  Pirmos finansējuma piešķiršanai izraudzītos "Teaming" projektus vadīs pētniecības iestādes vai aģentūras, kā arī valsts vai reģionālās iestādes. Visus projektus atlasīja neatkarīgi eksperti "Apvārsnis 2020" standarta procedūrā.

  Darbības pirmajā fāzē projekti saņems līdz pat 500 000 eiro katrs, kas izmantojami, lai izstrādātu darbības plānus, pēc kuriem būtu izveidojami jauni izcilības centri vai uzlabojami pašreizējie centri.

  Projektu realizācijā ir divas fāzes - pirmajā tiek piešķirti līdzekļi, kas izmantojami, lai izstrādātu centra uzņēmējdarbības plānu, bet otrajā fāzē salīdzinošās izvērtēšanas procedūrās var tikt atlasīti desmit no šiem projektiem, kam piešķirs papildu atbalstu attiecīgā centra izveidei.

  Finansējums pirmajā fāzē izraudzītajiem projektiem sasniedz 14,5 miljonus eiro, un aptuveni 87 miljoni eiro šobrīd ir paredzēti otrajai fāzei.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.