Paziņojumi

 • Jaunnedēļ Strasbūrā notiks Eiropas Parlamenta plenārsesija 13. - 16.novembris

  2017.gada 10.novembris.

  Informāciju sagatavoja Signe Znotiņa - Znota, Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā.

  Par nozīmīgāko darba kārtībā :

  LUX kino balva: Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Antonio Tajāni otrdien apbalvošanas ceremonijā Strasbūrā nosauks 2017. gada LUX kino balvas ieguvēju, kuru izvēlēsies EP deputāti.

  Šī gada finālisti ir filma “120 sitieni minūtē” (Francija; režisors Robēns Kampijo), “Sāmu asinis” (Zviedrija, Norvēģija, Dānija; režisore Amanda Kernela) un “Vesterns” (Vācija, Bulgārija, Austrija; režisore Valeska Grizebaha).

  Filma, kas iegūs balvu #LuxPrize, tiks pielāgota vājredzīgo un vājdzirdīgo cilvēku vajadzībām, kā arī saņems atbalstu izplatīšanai ārzemēs.

  Patvēruma sistēmas reforma: sarunas ar dalībvalstīm par Dublinas noteikumiem. Tā dēvēto Dublinas noteikumu grozījumi paredz novērst pašreizējās sistēmas trūkumus un panākt, lai katra valsts uzņemtos atbilstošu daļu sloga patvēruma meklētāju izmitināšanā. Reformas projekts paredz, ka valsts, kurā patvēruma meklētājs ierodas ES, vairs nebūtu automātiski atbildīga par patvēruma pieprasījuma izskatīšanu. Tā vietā patvēruma meklētāji tiktu sadalīti starp visām ES valstīm. ES valstis, kas atteiktos pieņemt savu daļu patvēruma meklētāju, riskētu ar iespēju zaudēt ES fondu finansējumu.

  FYI: Dublinas regula ir ES likums, kas nosaka, kura ES valsts ir atbildīga par patvēruma pieprasījuma izskatīšanu. Tiesības pieprasīt patvērumu noteiktas Ženēvas konvencijā. To parakstījušas visas ES dalībvalstis, un tās prasības iekļautas ES pamatlīgumos.

  19.10.17. EP Pilsoņu tiesību komiteja (LIBE) nobalsoja par grozījumiem, ko vēlas iekļaut Eiropas Komisijas izstrādātajā tiesību akta projektā. Ja līdz otrdienas (14.11.17.) pusnaktij netiks saņemti citu EP deputātu iebildumi, EP pozīcija sarunām ar dalībvalstīm tiks uzskatīta par apstiprinātu. Sarunas varēs sākties, tiklīdz dalībvalstis ES Padomē būs vienojušās par savu pozīciju.

  Antidempings: galīgais balsojums darbavietu un ražošanas aizsardzībai ES. Noteikumu mērķis ir pretoties negodīgajai tirdzniecības praksei, kādu īsteno valstis, kas pārmērīgi iejaucas ekonomikas darbībā. ES tirdzniecības noteikumi nosaka, ka tirdzniecības partneriem un ražotājiem ārpus ES jāievēro starptautiskie darba un vides standarti. Šādas prasības ES noteikumus padara unikālus pasaules mērogā.

  epirkšanās tiešsaistē: EP otrdien balsos par ES mēroga noteikumiem labākai patērētāju aizsardzībai un ātrākai negodīgu tirgotāju apturēšanai. Dalībvalstu varas iestādēm būs plašākas pilnvaras atklāt un apturēt patērētāju tiesību pārkāpumus tiešsaistē. Grozītā regula par sadarbību patērētāju tiesību aizsardzības jomā arī ļaus saskaņotāk rīkoties ES mērogā.

  Drošība uz ceļiem: vadītāja palīdzības ierīcēm jākļūst obligātām. Tādas vadītāja palīdzības ierīces kā automātiska ātruma kontrole, braukšanas joslas uzturēšana un avārijas bremzēšana būtu jāiekļauj jaunu pasažieru auto, mikroautobusu, kravas auto un autobusu pamataprīkojumā, teikts EP Transporta komitejas (TRAN) sagatavotā rezolūcijā, par kuru otrdien balsos EP. EP deputāti arī aicina EK apsvērt iespēju līdz nullei samazināt pieļaujamo alkohola koncentrāciju nepieredzējušu autovadītāju un profesionālu autovadītāju asinīs.

  Tiesiskums Polijā: trešdien EP iepazīsies ar panākto progresu ES un Polijas valdības sarunās par tiesiskumu un demokrātiju šajā valstī, kā arī balsos par attiecīgu rezolūciju.

  Tiesiskums Maltā. Reaģējot uz pētnieciskās žurnālistes Dafnes Karuanas Galicijas slepkavību, EP otrdien diskutēs par stāvokli tiesiskuma jomā Maltā; trešdien - balsojums par EP rezolūciju.

  Uzreiz pēc debatēm notiks ceremonija, kuras laikā Eiropas Parlamenta preses konferenču zāle Strasbūrā tiks nosaukta Dafnes Karuanas Galicijas vārdā. Ceremonijā piedalīsies Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Antonio Tajāni un nogalinātās žurnālistes ģimenes locekļi.

  FYI: EP preses konferenču zāle Briselē nosaukta Krievijas pētnieciskās žurnālistes Annas Poļitkovskas vārdā. Viņa tika nogalināta 2006. gadā.

  Tāpat EP politisko grupu līderi vienojušies, ka nākamo nedēļu laikā Maltu apmeklēs EP deputātu delegācija, lai iepazītos ar situāciju klātienē.

  ”Paradīzes dokumenti”. EP diskutēs par nesen atklātībā nonākušajiem “paradīzes dokumentiem”, kuros atklāta daudzu ietekmīgu cilvēku slepus turētā bagātība.

  EP deputāti atbalsta trasta fondu austrumu partneriem. Novembra beigās paredzētajā Austrumu partnerības samitā būtu jāvienojas par trasta fonda izveidi Ukrainai, Gruzijai un Moldovai, EP deputāti paudīs debatēs otrdien un balsojumā trešdien. 5. Austrumu partnerības samits notiks 24. novembrī Briselē.

  Apturēt iedzīvotāju skaita kritumu ES reģionos. EP vēlas sniegt lielāku atbalstu ES reģioniem, kuros vērojama izteikta sabiedrības novecošana, zema dzimstība un jaunu cilvēku aizplūšana darbavietu trūkuma dēļ. Lai to panāktu, EP deputāti rosina mērķtiecīgāk izmantot kohēzijas politiku un tās ietvaros pieejamos līdzekļus. Apmēram trešdaļā Eiropas reģionu, t.sk., Latvijā, sarūk iedzīvotāju skaits. Tas saistīts ne tikai ar zemu dzimstību, bet arī ierobežotām nodarbinātības iespējām, kas jauniem cilvēkiem liek meklēt darbu citur.

  Signe ZNOTINA-ZNOTA

  Eiropas Parlamenta preses sekretāre Latvijā

  Eiropas Parlaments

  Komunikācijas ģenerāldirektorāts

  EP Informācijas birojs Latvijā

  STR - PFL F02020 - Tel. +33 3881 74514

  RIX – Tel. + 371 67085461

  Mobilais tālrunis : + 371 26440185

  signe.znotina-znota@ep.europa.eu

  www.europarl.europa.eu