Ziņas

 • Vēstniece: Latvijas interesēs ir saglabāt ciešas saites ar Lielbritāniju

  Rīga, 3.nov., LETA. Latvijas un visa mūsu reģiona interesēs ir paturēt ciešas saites ar Lielbritāniju arī pēc gaidāmās britu izstāšanās no Eiropas Savienības (ES), jo tā ir uzticams partneris, intervijā "Dienai" sacījusi Latvijas vēstniece Lielbritānijā Baiba Braže.

  "Mums ir kopīga izpratne par ekonomisko attīstību, neesam subsidētās Dienvideiropas ekonomikas modeļa aizstāvji. Esam pietiekami atbildīgi saimnieki. Zinām, kas ir plusi un mīnusi budžetos. Tāpat līdzīgs skatījums uz drošības jautājumiem, par kuriem jau daudz ir runāts," sacījusi diplomāte.

  Kā atzīmējusi Braže, vēsture rāda, ka Lielbritānija bija pirmā, kas atzina Latviju, kad valsts vēl nebija izveidota. "Padomju okupācijas laikā šeit turpināja strādāt Latvijas vēstniecība, Lielbritānija neatzina okupāciju. Pēc attiecību atjaunošanas Lielbritānija nenoliedzami ir bijis viens no ciešākajiem partneriem drošības jautājumos. Un arī ekonomikā ir pozitīva bilance, lai gan mārciņas vērtības kritums ir iespaidojis uzņēmēju interesi."

  "Mūsu interesēs nav attiecību saasināšanās. Mūsuprāt, nav jēgas uzskatīt britus par kaut kādiem ienaidniekiem, kuriem jāmēģina ieriebt sarunu procesā - jo sliktāk, jo labāk, - tādas attieksmes mums nav," piebildusi vēstniece.

  Diplomāte uzsvērusi, ka pagaidām lielas skaidrības par "Brexit" norisi un sekām nav, jo vēl pat nav iesniegta oficiāla vēstule par izstāšanās sarunu iedarbināšanu. "Tās attiecības, protams, mainīsies būtiski. Bet to laikā ir jāpanāk ne tikai nosacījumi par izstāšanos no ES, bet ir arī vajadzīga nākamā vienošanās, kādas būs Lielbritānijas attiecības ar ES. To gan divu gadu laikā varētu būt ļoti grūti panākt. Visticamāk, ka būs kādi pārejas noteikumi vai vienošanās, kamēr visas sarunas noris. Tāpat Lielbritānijas kompānijas ilgi darbojušās vienotajā tirgū, un viņām tā interese saglabājas. Tās saites ir ļoti ciešas, un tās saraut būt grūti."

  "Latvijai, protams, ir svarīgas mūsu pilsoņu intereses. Pēc neformālas informācijas rēķinām, ka šeit ir ap 100 000 mūsu cilvēku. Tas ir liels skaits, protams, mums viņu intereses ir būtiskas. Mūs mierina tas, ka Lielbritānijas premjere pateikusi, ka statuss nemainīsies, vismaz tik ilgi, kamēr nebūs beigusies izstāšanās, kādi risinājumi pēc tam būs, grūti pateikt. Pēdējās dienās parādījusies informācija, ka imigrācijas darba grupa ir iezīmējusi nosacītus atskaites punktus, kādā veidā šo imigrācijas sistēmu veidot. Pašu dokumentu neesam saņēmuši. No Lielbritānijas puses ir skaidrs, ka tā grib samazināt imigrantu skaitu. Pēdējā statistika liecina, ka no valstīm, kas atrodas ārpus ES, ieceļotāju skaits ir lielāks nekā no ES valstīm," stāstījusi Braže.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.