Ziņas

 • Ungārijas vēstniece Latvijā: Ungāri nav anti eiropeiski

  Rīga, 3.maijs, LETA. Ungāri nav anti eiropeiski un negrib izstāties no Eiropas Savienības (ES), atbildot uz Latvijas eiroparlamentāriešu Sandras Kalnietes (V) un Arta Pabrika (V) komentāriem par politisko situāciju Ungārijā, aģentūrai LETA teica Ungārijas vēstniece Latvijā Adriena Millere.

  Viņa norādīja, ka dažu ārvalstu politiķu izteikumi par anti eiropeisku Ungāriju vai "Huxitu" jeb "Brexit", ir vairāk nekā graujoši, un Ungārijas valdība vairākkārt ir skaidri apliecinājusi savas saistības ar ES. "Tāpat kā Latvija, arī Ungārija vēlas stipru Eiropu, kurai pamatā ir stipras dalībvalstis," teikts vēstnieces paziņojumā.

  Vēstniece skaidro, ka Kalnietes un Pabrika viedokļi attiecībā uz Ungāriju bijuši kritiski, norādot, ka Ungārijā neviens neapdraud akadēmisko vai izglītības brīvību un šādi apgalvojumi ir nepatiesi. Savukārt apgalvojumi, ka Ungārijas valdība vēlas pārņemt kontroli pār nevalstiskajām organizācijām, ir maldinoši, jo šobrīd Ungārijas parlamentā izskatīšanai nodotā Nevalstisko organizāciju likuma grozījumu mērķis ir nodrošināt lielāku caurskatāmību, norādīts vēstnieces paziņojumā.

  Tāpat Ungārijas vēstniece apliecina, ka Ungārijā demokrātija nav trausla un ungāri patiesi tic demokrātijai. "Ungārijā politiskās debates ir karstas un spilgtas, kā tam ir jābūt demokrātijā, bet mediju orientācija ir daudzpusīga un par politiku ir atrodami pilnīgi dažādi viedokļi. Tāpat ir jārespektē vēlētāju demokrātiskā politiskā izvēle un politiskie rezultāti ir jāatzīst bez dubultstandartiem," uzskata Millere.

  Nobeigumā vēstniece uzsver, ka Ungārija iestājas par stipru Eiropu, ir uzticama un stipra Latvijas sabiedrotā, un tai nav vēlme vājināt Latvijas nacionālās intereses. "Ungārijas centieni nodrošināt ārējo robežu pilnīgu kontroli, stingri ievērojot Šengenas noteikumus, aizsargā visu ES no nekontrolētas migrantu plūsmas un stiprina ES, tāpat ungāru karavīru dalība NATO operācijās Latvijā un Baltijas valstīs ir skaidrs pierādījums mūsu saistībām stiprināt reģionu," uzsver vēstniece.

  Kā ziņots, Kalniete aģentūrai LETA norādīja, ka šā brīža politiskā situācija Ungārijā ir piemērs tam, cik demokrātija Centrāleiropā, Baltijā un citur ir trausla un viegli manipulējama. Viņa uzskata, ka Ungārija ir izvēlējusies diezgan asu nostāju jautājumos, kas daudziem Eiropā ir svarīgi. "Nevar censties izkārtot lietas tā, ka prese, izglītība un nevalstiskās organizācijas tiek kontrolētas, un vēl vairākkārt ierunāties par nāvessoda atjaunošanu," domā deputāte.

  Savukārt Pabriks aģentūrai LETA sacīja, ka Ungārijas un arī citu valstu piemēri liecina par problēmu, kad populisms tiek apvienots ar anti eiropeisku politiku, kas raugoties no Latvijas pozīcijām ir ļoti bīstami, jo esam robežvalsts, un vājinot ES, tiek vājinātas arī Latvijas nacionālās intereses.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.