Ziņas

 • Rinkēvičs pauž atbalstu ES sarunu uzsākšanai ar Albāniju un Maķedoniju

  Rīga, 26.jūn., LETA. Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V) Eiropas Savienības (ES) Vispārējo lietu padomes (VLP) sanāksmē Luksemburgā paudis atbalstu ES sarunu uzsākšanai ar Albāniju un Maķedoniju, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

  Rinkēvičs Luksemburgā piedalījās ES VLP un VLP 50.panta formāta sanāksmēs, kuru laikā ministri apmainījās viedokļiem par 28.jūnija un 29.jūnija Eiropadomes darbakārtību, tostarp migrācijas, drošības un aizsardzības, kā arī nodarbinātības, izaugsmes un konkurētspējas jautājumiem.

  Rinkēvičs apsveica Grieķiju un Bijušo Dienvidslāvijas republiku Maķedoniju ar vēsturisko vienošanos par valsts nosaukuma maiņu. Ja nosaukumu ratificēs abu valstu parlamenti un Bijusī Dienvidslāvijas republika Maķedonija to apstiprinās arī referendumā, turpmāk valsts tiks dēvēta par Ziemeļmaķedonijas Republiku.

  "Tas ir jautājums par uzticamību ES. Vienmēr esam teikuši, kolīdz tiks panākts risinājums par Bijušās Dienvidslāvijas republikas Maķedonijas valsts nosaukumu, mēs atbalstīsim šīs valsts pievienošanos ES un NATO. Šobrīd ir pienācis laiks pildīt doto solījumu. Turklāt sarunu uzsākšana ir mūsu pašu politiskās, ekonomiskās un drošības interesēs. Ja mūsu nodomi ir nopietni, mums tie jāapliecina ar reāliem darbiem, ne tikai politiskiem saukļiem. Ir jāsūta skaidrs signāls citām reģiona valstīm - ja ir īstenotas reformas un tām ir rezultāti, ES ir gatava pildīt savas apņemšanās," uzsvēra Rinkēvičs.

  Runājot par gaidāmās Eiropadomes darbakārtību, ministrs vērsa uzmanību, ka nepieciešams strādāt, lai mazinātu migrācijas plūsmas pie ES ārējās robežas un ierobežotu tālāku migrāciju Šengenas zonā.

  Ministri apstiprināja ES Padomes secinājumus par ES paplašināšanos, stabilizācijas un asociācijas procesu, kas ir balstīti Eiropas Komisijas 2018.gada ziņojumā par ES paplašināšanās politiku un ziņojumiem par Rietumbalkānu valstīm (Albāniju, Bosniju un Hercegovinu, Kosovu, Bijušo Dienvidslāvijas Republiku Maķedoniju, Melnkalni, Serbiju) un Turciju.

  Tāpat ministri apsprieda jautājumu par likuma varu Polijā.

  VLP sanāksmes notiek reizi mēnesī, un 2018.gada pirmajā pusgadā to vada ES Padomes prezidējošā valsts Bulgārija.

  VLP sanāksmes ES 27 dalībvalstu sastāvā (50.panta formātā) tiek izskatīti jautājumi, kas saistīti ar Lielbritānijas izstāšanās no ES sarunu procesu.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.