Ziņas

 • EP deputāts: Starp EK amatpersonām valda domstarpības par sankciju piemērošanu Polijai

  Varšava, 8.jūn., LETA. Starp Eiropas Savienības (ES) augstākajām amatpersonām valda domstarpības par soda sankciju piemērošanu Varšavai, paziņojis Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Rišards Čarņeckis, kurš pārstāv Polijā valdošo konservatīvo partiju "Likums un taisnīgums" (PiS)

  Čarņeckis, kas iepriekš ieņēmis EP viceprezidenta amatu, sarunā ar Polijas Radio pavēstījis, ka EK viceprezidentam Fransam Timmermansam esot pretējs viedoklis nekā EK prezidentam Žanam Klodam Junkeram un ģenerālsekretāram Martinam Zelmairam, kuram ir ciešas attiecības arī ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli.

  Junkers un Zelmairs vēlas, cik drīz vien iespējams, izbeigt, pamatojoties uz Lisabonas līguma 7.pantu, pret Poliju ierosināto pārkāpuma procedūru, kamēr Timmermanss to vēloties turpināt, stāsta Čarņeckis.

  Kā ziņots, pagājušā gada nogalē EK spēra bezprecedenta soli, iedarbinot ES līguma 7.pantu, tādējādi cenšoties pastiprināt spiedienu uz Poliju atteikties no tās pretrunīgi vērtētajām tiesu sistēmas reformām.

  Brisele apgalvo, ka Polijas īstenotās tiesu sistēmas reformas esot drauds demokrātijas principiem un likuma varai.

  Savukārt Polijas konservatīvā valdība, kas pārmaiņas tiesu sistēmā sāka īstenot uzreiz pēc nākšanas pie varas 2015.gada beigās, uzstāj, ka reformas nepieciešamas, lai cīnītos ar korupciju un pārveidotu tiesu sistēmu, kas joprojām nav atbrīvojusies no komunistiskā režīma mantojuma.

  ES procedūra ietver divus soļus. Pirmais solis ir dalībvalsts brīdināšana, ka tā pārkāpj bloka pamatvērtības. Tam nepieciešams dalībvalstu kvalificētais vairākums, ko, visticamāk, izdotos iegūt.

  Otrais solis ir valsts balsstiesību apturēšanu ES ministru padomē. Taču šim solim nepieciešams vienbalsīgs lēmums, un tā bloķēšanai pietiek ar vienas pašas Ungārijas veto, kas jau vairākkārt apsolījusi to pielietot.

  Taču arī virkne citu ES dalībvalstu pret uzsākto procedūru izturas ar neslēptu skepsi, jo nevēlas saasināt divpusējās attiecības ar Varšavu.

  Neskatoties uz to, Polija kopš decembra ir veikusi zināmas izmaiņas EK apstrīdētajos likumos.

  Polijas ārlietu ministrs Jaceks Čaputovičs maijā Timmermansu informēja vēl par citiem Varšavas iecerētajiem grozījumiem likumos, kas regulē tiesu sistēmas darbību.

  Kopš tā laika Polijas parlaments ir apstiprinājis noteikumus par palīgtiesnešiem, kā arī ierobežojis pretrunīgi vērtētās "ārkārtas apelācijas", kas ļautu atsākt jau slēgtas tiesu lietas.

  Varšava ir pārliecināta, ka ar šīm izmaiņām vajadzētu pietikt, lai Brisele apturētu 7.panta procedūru.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.