Ziņas

 • Lietuvā ierosina ierobežot tiešmaksājumus lielajiem zemes īpašniekiem

  Viļņa, 12.jūn., LETA--BNS. Lietuvas Seima opozīcija ierosinājusi ierobežot lauksaimniecības tiešmaksājumus lielajiem zemes īpašniekiem.

  Konkrēti, ieteikts paredzēt, ka maksājumi vienam lauksaimniekam un ar viņu saistītajām personām nedrīkst pārsniegt 150 000 eiro gadā.

  Kā skaidrojis viens no šādu likumdošanas grozījumu rosinātājiem, Seima Budžeta un finanšu komitejas deputāts no Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgo demokrātu frakcijas Mīkols Majausks, pašreizējā kārtība veicina zemes īpašumu koncentrāciju vienās rokās, jo atbalsts nonāk pie zemniekiem un lauksaimniecības uzņēmumiem ar lielu apgrozījumu un peļņu, tikmēr mazie zemnieki nokļūst nevienlīdzīgā konkurences situācijā.

  "Šobrīd mēs vērojam lauksaimniecības zemes koncentrāciju nedaudzu personu rokās, un šīs personas, izmantojot savu ietekmi, to vēl palielina, saņemot tiešmaksājumus. Tās turpina uzpirkt zemi, izstumjot mazos zemniekus," viņš sacījis ziņu aģentūrai BNS.

  Majausks uzskata, ka, nosakot tiešmaksājumu apmēru augšējo robežu, lielajiem zemes īpašniekiem "tiktu uzlikti apauši, bet mazākajiem - radīti labvēlīgāki saimniekošanas apstākļi".

  Viņš atgādinājis, ka Eiropas Savienība (ES) neliedz nedz noteikt maksimālos pieļaujamos tiešmaksājumu apmērus, nedz arī atbalstīt mazos zemniekus, nosakot viņiem papildu maksājumus, bet Lietuva pagaidām izmantojusi tikai otro iespēju.

  Kā norādīts Seima tēvzemiešu frakcijas izplatītajā paziņojumā, Lietuvā līdz šim 80% no kopējiem ES atbalsta līdzekļiem sadalījuši 20% atbalsta saņēmēju. Pēc Majauska teiktā, šāda disproporcija nav pieļaujama.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.