Ziņas

 • Lukašenko noraidījis ielūgumu piedalīties ES samitā

  Minska, 21.nov., LETA--AFP. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko nepiedalīsies Eiropas Savienības (ES) Austrumu partnerības samitā, neraugoties uz to, ka viņš uz to uzaicināts pirmo reizi pēc sankciju atcelšanas, otrdien pavēstīja ES amatpersona.

  Baltkrieviju samitā pārstāvēs ārlietu ministrs Vladimirs Makejs, paziņojusi Minska.

  "Šī ir pirmā reize, kad ielūgums adresēts tieši prezidentam Lukašenko," sacīja ES amatpersona. "Prezidents Lukašenko uz iepriekšējiem samitiem netika aicināts, jo viņš bija iekļauts ES sankciju sarakstos. Šīs sankcijas tagad ir atceltas."

  "Izvēle, ko sūtīt, ir attiecīgās valsts izvēle," viņš piebilda.

  Ielūgums "atspoguļo progresu Baltkrievijas un ES attiecībās pēc ilga domstarpību perioda", norādīja Baltkrievijas Ārlietu ministrija.

  ES uzsākta Austrumu partnerības iniciatīvu 2009.gadā, piedāvājot sešām valstīm, kas izveidojušās sabrukušās PSRS vietā, uzlabot ekonomiskās un politiskās saites apmaiņā pret reformu īstenošanu.

  Ielūgumi Austrumu partnerības valstīm šogad izsūtīti 6.oktobrī.

  Pirms iepriekšējiem četriem Austrumu partnerības samitiem ES lika skaidri saprast, ka Lukašenko tajos nav gaidīts.

  Pēdējā šādā samitā, kas 2015.gadā notika Rīgā, Baltkrieviju pārstāvēja ārlietu ministrs.

  Lukašenko, kurš Baltkrievijas prezidenta amatu ieņem kopš 1994.gada, 2015.gadā tika pārvēlēts uz piekto termiņu amatā.

  ES 2004.gadā noteica sankcijas pret Baltkrieviju saistībā ar divu opozīcijas politiķu, uzņēmēja un žurnālistu pazušanu.

  2011.gadā sankcijas tika paplašinātas, taču pagājušā gada februārī ES lielāko daļu sankciju atcēla. Tostarp tika atcelts Lukašenko piemērotais ieceļošanas aizliegums un aktīvu iesaldēšana.

  ES skaidroja, ka sankcijas atceltas, jo Baltkrievija atbrīvojusi visus politieslodzītos, un ES vēlas uzlabot savstarpējās attiecības.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.