Ziņas

 • EP nobalso par ES noteikumu piemērošanu gāzes cauruļvadiem no trešām valstīm

  Rīga, 4.apr., LETA. Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ceturtdien apstiprināja jaunus gāzes tirgus noteikumus, kas ļaus Eiropas Savienības (ES) likumus piemērot arī gāzes cauruļvadiem no trešām valstīm, kā arī radīs juridisko skaidrību tirgus dalībniekiem, aģentūru LETA informēja EP preses sekretāre Latvijā Signe Znotiņa-Znota.

  EP pārstāve skaidroja, ka atjauninātie noteikumi radīs konkurētspējīgāku gāzes tirgu, ļaujot cauruļvadus no trešām valstīm izmantot vairākiem operatoriem. Pastiprinoties konkurencei, patērētāji gūtu labumu no zemākām cenām.

  "Tagad visiem cauruļvadiem no trešām valstīm - arī "Nord Stream 2" - tiks piemēroti ES noteikumi: īpašumtiesību nodalīšana, pārskatāmība, nediskriminējoši tarifi. Tas palielinās mūsu kontinenta energodrošību, un tas vienmēr ir bijis galvenais EP mērķis. Man prieks, ka mums izdevies to sasniegt," pēc balsojuma sacīja EP ziņotājs Ježijs Buzeks.

  Tāpat papildinātie noteikumi pieņemti, ar mērķi radīt skaidrību par nākotnē īstenojamiem projektiem starp ES un trešām valstīm - tostarp Lielbritāniju pēc izstāšanās no ES.

  Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem ES būs ekskluzīvas tiesības vienoties par cauruļvadu savienojumiem ar trešām valstīm. Eiropas Komisija (EK) varēs dalībvalstīm atļaut uzsākt sarunas ar trešām valstīm, ja vien šādas sarunas nebūts pretrunā ar ES likumiem vai neapdraudētu konkurenci vai piegāžu drošību. Pirms vienošanās parakstīšanas dalībvalstij būs jāsaņem EK atļauja.

  Valsts, kurā cauruļvads šķērso ES robežu, varēs noteikt atkāpi no ES noteikumiem, taču gala vārds par to piederēs EK, norādīja Znotiņa-Znota.

  Dalībvalsts, kurā ES robežu šķērso jau izbūvēts gāzes cauruļvads, varēs piemērot atkāpi no jaunajiem noteikumiem, ja vien tas neapdraudēs konkurenci ES. Atkāpi varēs piemērot gada laikā pēc direktīvas stāšanās spēkā. Ja cauruļvads šķērso vairāku valstu teritoriju, dalībvalstij pirms atkāpes piemērošanas jāveic konsultācijas ar pārējām iesaistītajām valstīm.

  Pēc tam, kad jaunos noteikumus formāli būs apstiprinājuši ES valstu ministri, direktīva tiks publicēta ES Oficiālajā Vēstnesī, bet direktīva stāsies spēkā 20 dienas vēlāk. Dalībvalstīm būs deviņi mēneši laika īstenota tajā noteiktās prasības.

  ES kopumā importē vairāk nekā 70% patērētās dabasgāzes, galvenokārt pa cauruļvadiem no Norvēģijas, Krievijas un Alžīrijas.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.