Ziņas

 • Jaunais EK uzvedības kodekss paredz komisāru publisku kaunināšanu par iesaistīšanos interešu konfliktā

  Brisele, 1.febr., LETA--EUOBSERVER. Eiropas Savienības (ES) komisāriem, kuri būs iesaistījušies interešu konfliktā, turpmāk tiks publiski izteikts rājiens, paredz jaunais Eiropas Komisijas (EK) uzvedības kodekss.

  EK viceprezidents Jirki Katainens trešdien paziņoja žurnālistiem, ka jaunie noteikumi attiecas uz visiem komisāriem, kuri strādā EK prezidenta Žana Kloda Junkera vadībā.

  "Šis jaunais kodekss stājas spēkā šodien un attiecas uz visiem pašreizējiem Junkera komisijas locekļiem," paziņoja Katainens, piebilstot, ka jaunie noteikumi izstrādāti, īstenojot Junkera mērķi panākt lielāku EK caurskatāmību.

  Kodekss tika izstrādāts pēc skandāla, ko izraisīja bijušā EK prezidenta Žozē Manuela Barrozu pāriešana darbā ASV investīciju bankā "Goldman Sachs".

  "Goldman Sachs" pieņēma darbā Barrozu neilgi pēc "Breksita" referenduma. Viņu noalgoja par Londonā bāzētā "Goldman Sachs International" - bankas lielākā meitasuzņēmuma - prezidentu bez izpildvaras funkcijām. Barrozu ieņem padomnieka amatu "Brexit" seku jautājumā.

  Barrozu lēmums pieņemt amatu "Goldman Sachs" izraisīja plašu kritiku, jo šī investīciju banka tiek uzskatīta par līdzvainīgu globālās finanšu krīzes izraisīšanā laikā, kad Barrozu ieņēma EK prezidenta amatu.

  Gadu vēlāk līdzīgu skandālu izraisīja bijusī EK digitālo lietu komisāre Nēlija Krusa, pēc aiziešanas no komisāra amata pieņemot darba piedāvājumu uzņēmumā "Uber".

  Viņa arī nebija deklarējusi daļas kādā Bahamu salās reģistrētā uzņēmumā, kas tai piederējušas laikā, kad viņa atradusies amatā.

  Jaunais uzvedības kodekss paredz, ka šaubīgos gadījumos "neatkarīga ētikas komiteja" nāks klajā ar ierosinājumiem, kas var pamudināt EK izteikt publisku rājienu.

  Taču nevalstiskā organizācija "Corporate Europe Observatory" norādījusi, ka šai ētikas komitejai nav reālas varas, un arī turpmāk ētikas jautājumos viss būs atkarīgs no pašu politiķu sirdsapziņas.

  Organizācija uzskata, ka jaunais uzvedība kodekss nenovērsīs līdzīgu skandālu atkārtošanos un ignorē prasības pēc stingrākiem noteikumiem, kas izskanēja no daudzu ES amatpersonu un Eiropas Parlamenta locekļu puses pēc Barrozu skandāla.

  Kodekss paredz, ka komisāriem turpmāk būs jādeklarē investīcijas, kas pārsniedz 10 000 eiro.

  Bijušajiem EK prezidentiem pēc aiziešanas no amata trīs gadus būs jāinformē Brisele, ja viņi plāno ieņemt jaunu amatu. Attiecībā uz bijušajiem komisāriem šis termiņš ir divi gadi.

  Taču ES tiesībsargs Emīlija O'Reilija norādīja, ka daži amati var radīt problēmas arī pēc noteiktā termiņa beigām, un tādos gadījumos nepieciešama individuāla pieeja un izvērtējums.

  O'Reilija izanalizēs jauno kodeksu un jau šomēnes nāks klaja ar ziņojumu.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.