Ziņas

 • Dombrovskis: Latvijas nākotnei nepieciešama pasaules mērogā konkurētspējīga ekonomika un strauji mainīgam darba tirgum pielāgoties spējīgs darbaspēks

  Rīga, 9.febr., LETA. Latvijas nākotnei ir nepieciešama pasaules mērogā konkurētspējīga ekonomika un strauji mainīgam darba tirgum pielāgoties spējīgs darbaspēks, piektdien, atklājot Latvijas Universitātes 76.starptautisko zinātnisko konferenci, sacīja Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga, finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgu savienības jautājumos Valdis Dombrovskis.

  EK priekšsēdētāja vietnieks savā referātā uzsvēra, ka norobežošanās no globālās ekonomikas un protekcionisms Latvijas ekonomikai nebūs izdevīgi.

  "Runājot par nākotnes perspektīvām, jāiezīmē divi svarīgākie virzieni, kuros būtu jāstrādā ieejot Latvijas otrajā gadu simtā. Latvijas nākotnei nepieciešami pasaules mērogā konkurētspējīga ekonomika un strauji mainīgam darba tirgum pielāgoties spējīgs darbaspēks. Latvijas ceļš uz labklājību iet caur turpmāku integrāciju globālajā ekonomikā, kā arī darba ražīguma un ekonomikas konkurētspējas kāpināšanu. Tas ir vienīgais iespējamais risinājums mazai un atvērtai ekonomikai," sacīja Dombrovskis.

  Viņš norādīja, ka Latvijā jābūt mērķim izveidot spēcīgu vidusšķiru, jo tā valdošajai elitei neļauj gulēt uz lauriem. "Jāatceras, ka darba ražīguma kāpināšana ir ceļš uz labklājību," norādīja Dombrovskis.

  Tāpat Dombrovskis uzsvēra, ka īpaša uzmanība Latvijai jāvelta jomām, kas saistītas ar infrastruktūru, institūciju kvalitāti un inovācijām - tieši inovācijas ir pamats un iespēja Latvijas uzņēmumiem iekarot gan Eiropas, gan pasaules tirgus daļas.

  "Tomēr inovācijas nav tikai uzņēmēju atbildība - tām jānodrošina arī mērķtiecīgs valsts atbalsts. Zinātnes un inovāciju finansējuma jomā Latvija joprojām ir vienā no pēdējām vietām ES, būtiski atpaliekot arī no mūsu Baltijas kaimiņiem. Lielāku uzsvaru gribētos redzēt arī attiecībā uz ienākumu nevienlīdzības mazināšanu - ne tikai jānodrošina stabila ekonomikas izaugsme, bet jānodrošina arī tas, lai šīs izaugsmes augļus justu visi iedzīvotāji," sacīja Dombrovskis.

  Labākais veids, kā sagatavoties nākotnes ekonomiskajiem satricinājumiem, ir veidot noturīgu tautsaimniecību, norādīja Dombrovskis, piebilstot, ka tam ir nepieciešamas mērķtiecīgas strukturālās reformas. "Valsts ilgtspēja balstās uz spēju paredzēt nākotnes attīstības tendences, balstoties uz vēstures sniegtajām mācībām un spēju savlaicīgi veikt reformas," sacīja Dombrovskis.

  Viņš informēja, ka 2017.gadā EK nāca klajā ar vairākiem priekšlikumiem par to, kā labāk atbalstīt reformas. EK ierosina izveidot reformu īstenošanas instrumentu, kas būtu balstīts uz daudzgadējām reformu saistībām, par kurām dalībvalstu valdības un EK savstarpēji vienotos, nosakot skaidrus atskaites punktus. Tas būtu pieprasījumā balstīts mehānisms, skaidroja Dombrovskis.

  Lai stiprinātu jaunizveidotā Strukturālo reformu atbalsta dienesta darbu, EK ierosināja palielināt reformu atbalsta programmas budžetu. Dombrovskis norādīja, ka dalībvalstu pieprasījums pēc tehniskā atbalsta strukturālo reformu izstrādei un īstenošanai ir liels.

  EK piedāvā atbalstu valstīm, kas virzās uz eiro ieviešanu. Tas veicinās konverģences procesu un palīdzēs nodrošināt to, ka valstis ir tehniski gatavas pievienoties eirozonai.

  "Lai nodrošinātu ilgtspējīgu ekonomisko izaugsmi, Eiropas Savienība noteikusi trīs ekonomiskās politikas prioritātes - investīcijas, strukturālās reformas un fiskālā atbildība. Šīs prioritātes aktuālas arī Latvijai, mēs redzam, ka šis politiku kopums strādā un ir efektīvs," piebilda Dombrovskis.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.