Ziņas

 • Lietuvā vismaz 90% televīzijas programmu būs jābūt ES valodās

  Viļņa, 1.jūn., LETA--BNS. Lietuvā vismaz 90 procentiem no retranslētajām un internetā izplatītajām televīzijas programmām katrā piedāvātajā programmu paketē būs jābūt oficiālajās Eiropas Savienības (ES) valodās, ceturtdien nolēmis Seims.

  Par šiem Tēvzemes savienības-Lietuvas kristīgo demokrātu iesniegtajiem likumdošanas grozījumiem nobalsoja 66 Seima deputāti, pret - trīs, bet pieci parlamenta locekļi no balsošanas atturējās.

  "Šobrīd līdz pat 30% no visām retranslējamajām programmām Lietuvā ir krievu valodā," norādījis "tēvzemietis" Laurīns Kasčūns.

  Seima pieņemtais papildinājums likumā par sabiedrības informēšanu nosaka, ka televīzijas programmām oficiālajās Eiropas Savienības (ES) valodās jāveido vismaz 90% no programmu apjoma, sniedzot Lietuvas klientiem televīzijas programmu vai vai atsevišķu programmu izplatīšanas internetā pakalpojumus, un vismaz 90% retranslēto televīzijas programmu katrā no klientiem piedāvātajām televīzijas programmu pamatpaketēm.

  Šī prasība neattieksies uz televīzijas programmu paketēm, kas tiek izplatītas par papildu samaksu. Programmas, kas tiek tulkotas vai rādītas ar subtitriem kādā no oficiālajām ES valodām, tiks pielīdzinātas programmām oficiālajās ES valodās.

  "Tā mēs veicināsim valsts valodas un citu oficiālo [ES] valodu lietošanu un samazināsim atkarību no Kremļa informācijas telpas," uzsvēris Kasčūns.

  Lietuvas radio un televīzijas komisijas (LRTK) martā veiktā analīze liecina, ka Krievijā veidotu raidījumu un filmu īpatsvars dažos Lietuvas televīzijas kanālos pārsniedz trešdaļu. Lielākais Krievijā veidota satura īpatsvars - 38% - konstatēts kanālā "Lietuvos rytas", kam seko BTV ar 35,5% satura. Kanālā "TV6" no Krievijas iepirktais saturs nedēļu ilgā pētījuma laikā laikā sasniedza 7% no ētera laika, bet "TV3" un "TV8" tas bija 2%.

  Veikt šādu analīzi komisijai tika lūdzis Kasčūns, kas norādīja, ka Krievijā ražotos raidījumos un filmās "nereti vērojama Krievijas vai padomju dzīvesveida propagandēšana, nostalģija pēc padomju laikiem, kas it kā vedina vilties demokrātiskajā iekārtā un rosina uz prokremlisku orientāciju".

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.