Ziņas

 • Pabriks: Makrona uzvara varētu pozitīvi mainīt Francijas politisko eliti

  Rīga, 8.maijs, LETA. Francijas labējām partijām ir diezgan liela iespēja uzvarēt gaidāmajās Francijas parlamenta vēlēšanās, tādējādi veidojot veiksmīgu sadarbību ar centrisko Emanuelu Makronu, kas savukārt nozīmētu Francijas politikas "atjaunotni", aģentūrai LETA norāda Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Artis Pabriks (V).

  Deputāts uzskata, ka no "veco partiju" puses pret Makronu šobrīd vērojama rezervēta pieeja, tomēr šo partiju līderiem rūgtais kumoss ir jānorij. "Ir cerība uz labu sadarbību ar Makronu, un domāju, ka Francijā tas nozīmētu "atjaunotni" politiskajā elitē. Šai elitei tiks dota iespēja pašiem mainīties, nezaudējot varu, un viņi būs ļoti negudri, ja viņi šo iespēju ar Makronu neizmantos," ir pārliecināts eiroparlamentārietis.

  Pabriks ir piesardzīgs, norādot, ka šobrīd ir pāragri dot gala vērtējumu par vēlēšanu iznākuma ietekmi un turpmākajiem procesiem, jo sākumā jāgaida, kā Makronam izdosies nokomplektēt valdības aparātu. "Viņa ceļā ir vairākas problēmas, kaut vai tas, ka viņam nav kārtīga partija aiz muguras, bet domāju, ka labējās partijas un daļa arī no centriski kreisajiem ap viņu spēs apvienoties," saka deputāts, piebilstot, ka Makrons ir tas, kuram ir vilkme, kamēr pārējiem šādas vilkmes Francijā nav.

  Viņš Makrona uzvaru Francijas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā vērtē ļoti pozitīvi un viņa izpratnē jaunais Francijas prezidents ir viena no iespējamām uzlecošām Eiropas Savienības (ES) politiskajām zvaigznēm augstākajā līmenī. "Tā ir Dieva dāvana, ka mums ir izdevies iegūt tādu Francijas prezidentu, kurš ir nācis ar tradicionālu, demokrātisku, liberālu un eiropeisku domāšanu un spējis uzvarēt," saka Pabriks.

  Vērtējot Francijas sabiedrības izvēli, Pabriks uzsver, ka tā noreaģējusi pozitīvi, jo skatoties uz populisma uzvaru ASV un "Brexit" kontekstā, Francijas sabiedrība vairs neuzkāpa uz tā paša grābekļa. "Zinām, ka bija tika izmantoti dažādi veidi, lai Makronu nomelnotu, bet sabiedrība bija imūna pret šo problēmu," norāda deputāts, sakot, ka Francijas žurnālisti labi apzinājušies, ka nav labi skriet pakaļ nomelnojošiem faktiem, bet jāsaprot, kāds ir šīs informācijas avots un mērķis.

  Viņš domā, ka Eiropas politiskajai elitei ir svarīgi pareizi novērtēt Makrona uzvaru, un būtu ļoti slikti, ja Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers vai citi ES dalībvalstu vadītāji uzskatītu, ka ar šo vēlēšanu pozitīvo iznākumu visas problēmas ir atrisinātas. "Svarīgi, kā reaģēs Berlīne un Vācija, jo no tālākās Vācijas un Francijas sadarbības ļoti daudz kas ir atkarīgs, un Vācijai pašai priekšā ir vēlēšanas, kamēr Francija ir lielā ekonomiskā problēmu zonā," norāda Pabriks.

  Jau ziņots, ka svētdien Francijā notikušajā prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā uzvarējis Makrons, iegūstot 66,1% balsu, liecina galīgie balsu skaitīšanas rezultāti, kurus šodien publiskojusi Francijas Iekšlietu ministrija. Tikmēr par viņa sāncensi - Nacionālās frontes (FN) līderi Marinu Lepēnu - balsojuši tikai 33,9% vēlētāju.

  Šodien kļuvis zināms, ka Makrons prezidenta amatā oficiāli stāsies svētdien, 14.maijā.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.