Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Lielbritānija, Francija un Vācija iedarbina Irānas kodolvienošanās strīdu izšķiršanas mehānismu
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:
  Ziņas

  Lielbritānija, Francija un Vācija iedarbina Irānas kodolvienošanās strīdu izšķiršanas mehānismu

  Parīze, 14.janv., LETA--AFP. Lielbritānija, Francija un Vācija otrdien iedarbinājušas strīdu izšķiršanas mehānismu, ko paredz 2015.gadā noslēgtā kodolvienošanās ar Irānu, ko trīs Eiropas Savienības (ES) valstis ir apsūdzējušas vairākkārtējos vienošanās pārkāpumos.

  Vienlaikus trīs valstis uzstāj, ka vēlas saglabāt vienošanos.

  Attiecības starp Rietumiem un Irānu ir saasinājušās pēc Irānas ģenerāļa Kasema Soleimani nogalināšanas ASV raķešu triecienā Irākā. Šim uzbrukumam sekoja Irānas raķešu trieciens ASV bāzēm Irākā un Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšana pie Teherānas.

  Irāna sestdien atzina, ka notriekusi Ukrainas lidmašīnu kļūdas dēļ.

  5.janvārī Irāna paziņoja, ka vairs neievēros nekādus ierobežojumus attiecībā uz urāna bagātināšanu, ko nosaka 2015.gada kodolvienošanās, proti, Irāna neievēros ierobežojumus attiecībā uz urāna bagātināšanas centrifūgu skaitu, bagātināšanas jaudu, bagātināšanas līmeni, kā arī bez ierobežojumiem veiks kodolpētījumus.

  Irānas ārlietu ministrs Džavads Zarifs gan vēlāk sacīja, ka tas ir "koriģējošs solis" vienošanās ietvaros un var tikt atsaukts.

  Vienošanās, ko 2015.gadā Irāna parakstīja ar ASV, Franciju, Krieviju, Lielbritāniju, Ķīnu un Vāciju, mērķis bija garantēt, ka Irānas kodolprogramma tiek īstenota tikai un vienīgi civiliem mērķiem.

  Vienošanās ietver nosacījumu, ka ļauj pusei, kas to parakstījusi, apsūdzēt citu pusi nozīmīgā vienošanās neievērošanā kopīgas komisijas priekšā.

  Ja kopīgajā komisijā jautājumu neizdodas atrisināt, tas tiek nodots izskatīšanai konsultatīvajai padomei un pēc tam ANO Drošības padomei.

  Lielbritānijas, Francijas un Vācijas ārlietu ministri paziņoja, ka Irāna ir pakāpeniski atkāpusies no vienošanās nosacījumiem un kopš pagājušā gada maija nav pakļāvusies galvenajiem ierobežojumiem, ko vienošanās nosaka Irānas kodolprogrammai.

  Tādēļ mums nav citas izvēles kā iedarbināt strīdu izšķiršanas mehānismu, paziņoja ministri.

  Taču visas trīs valstis vēlreiz apliecināja vēlmi saglabāt šo vienošanos, no kuras ASV 2018.gadā izstājās, un pauda apņēmību sadarboties ar visiem līguma parakstītājiem, lai to panāktu.

  "Ņemot vērā nesenos notikumus, vēl jo svarīgāk, lai mēs nepievienojam kodolieroču izplatīšanas krīzi pašreizējai eskalācijai, kas apdraud visu reģionu," teikts ministru paziņojumā.

  Ministri pauda cerību, ka izdosies panākt, lai Irāna atkal pilnībā ievēro vienošanās nosacījumus.

  Lielbritānija, Francija un Vācija nepievienosies ASV vadītajai kampaņai, kas paredz maksimāla spiediena izdarīšanu uz Irānu, norādīja ministri.

  • Publicēta: 14.01.2020 18:04
  • LETA, AFP
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Piesakies ziņām e-pastā

  Reklāma

  LETA projekti