Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Par nelikumīgām darbībām restorānos "Vairāk saules" aizturētas četras personas; restorānu īpašnieki policijas rīcību dēvē par nepamatotu varas demonstrēšanu
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:

  Par nelikumīgām darbībām restorānos "Vairāk saules" aizturētas četras personas; restorānu īpašnieki policijas rīcību dēvē par nepamatotu varas demonstrēšanu

  Rīga, 13.jūn., LETA. Valsts policija par iejaukšanos kases aparātu darbībā restorānu tīklā "Vairāk saules" aizturējusi četras personas, lai gan "Vairāk saules" līdzīpašnieki Endijs Bērziņš un Mārtiņš Kalniņš uzsvēra, ka nekad nav izmantojuši un neizmanto iejaukšanos kases sistēmu programmatūrā, tāpēc notikušo kratīšanu restorānos un ražotnē uzskata par neadekvātu un nepamatotu varas demonstrēšanu.

  Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Igors Tomaševs trešdien žurnālistiem pastāstīja, ka maija beigās policijā sākts kriminālprocess pēc diviem Krimināllikuma pantiem, proti, par grāmatvedības un statistiskās informācijas noteikumu pārkāpšanu, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā, un par automatizētas datu apstrādes sistēmas darbības traucēšanu un nelikumīgu rīcību ar šajā sistēmā iekļauto informāciju, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā.

  Policijai ir aizdomas, ka grāmatvedības datu sagrozīšana notikusi jau kopš 2016.gada. Šajā kriminālprocesā konstatēts, ka kases aparātos ienākumi bija norādīti mazāki nekā reāli ieņemti.

  Kriminālprocess sākts pēc kāda iesnieguma, kā arī balstoties uz policijas rīcībā esošo informāciju.

  Policijai ir aizdomas, ka noziedzīgo darbību rezultātā valstij nodarīti aptuveni 1,5 miljonu eiro lieli zaudējumi.

  Kriminālprocesā vakar aizturētas četras ar restorānu tīklu saistītas personas, kuras patlaban vēl nav atzītas par aizdomās turētajām. Drošības līdzekļi personām patlaban vēl nav piemēroti.

  Kopumā policija veikusi 34 kratīšanas birojos, restorānos un ar uzņēmumu saistīto personu dzīvesvietās. Kratīšanās izņemts liels daudzums dokumentu un datu nesēji, kā arī kases aparāti.

  Šajā lietā policija sadarbojoties ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID), taču otrdienas izmeklēšanas darbības ar VID netika saskaņotas. Policija tikai pēc ekspertīzes varēšot pateikt, vai noziedzīgā shēma bijusi līdzīga tai, kura tika izmantota restorānos "Gan Bei".

  Policijas pārstāvis norādīja, ka par restorānu tālāko darbību policija nelemjot.

  Savukārt Bērziņš un Kalniņš uzsvēra, ka "Vairāk saules" nekad nav izmantojuši un neizmanto iejaukšanos kases sistēmu programmatūrā. Restorānu tīkls "Vairāk saules", kam kriminālpolicijas veikto kratīšanu dēļ piespiedu kārtā nācās apturēt darbību, jau cietis zaudējumus 25 000 eiro apmērā.

  Viņu ieskatā otrdien notikusī kriminālpolicijas veiktā kratīšana "Vairāk saules" restorānos un ražotnē uzskatāma par neadekvātu un nepamatotu varas demonstrēšanu. Turklāt no policijas puses neesot notikusi "nekāda normāla komunikācija" ar uzņēmuma pārstāvjiem, kas ļautu novērst radušos situāciju un pilnīgu uzņēmuma saimnieciskās darbības apturēšanu.

  Bērziņš sacīja, ka uzņēmuma īpašnieki ir pilnīgi pārliecināti, ka viņiem nav, ko slēpt, jo uzņēmums nekad nav sagrozījis kases aparātus un nekad neplāno to darīt. "Vēl vairāk, mēs esam viens no pirmajiem uzņēmumiem, kas ieviesa jauno kases aparātu sistēmu. Vēl nesen Valsts ieņēmumu dienests (VID) veica pārbaudes uzņēmumā un atzina, ka "Vairāk saules" ir viens no retajiem uzņēmumiem, kas negroza kases aparātus," uzsvēra Bērziņš.

  Viņš atzīmēja, ka "Vairāk saules" aktīvi darbojas VID un Latvijas Restorānu biedrības izveidotajā darba grupā, kas strādā pie sabiedriskās ēdināšanas nozares sakārtošanas. "Patlaban mūs uztrauc uzņēmuma reputācijai nodarītais kaitējums un radītie zaudējumi apturētās darbības dēļ," norādīja Bērziņš.

  Latvijas Restorānu biedrības prezidents Jānis Jenzis klātesošajiem sacīja, ka biedrību pārsteidz veids, kā tiesībsargājošās iestādes veikušas kratīšanu "Vairāk saules" restorānos, kas izskatās pēc sazvērestības pret uzņēmuma reputāciju un uzņēmējdarbības vidi Latvijā. Viņš sacīja, ka biedrība un tās biedri sadarbībā ar VID, Finanšu ministriju, Ekonomikas ministriju un Latvijas Viesnīcu un restorānu asociāciju aktīvi strādā pie tā, lai risinātu ar nozari saistītos pievienotās vērtības nodokļa likmju un darbaspēka nodokļu samazināšanas jautājumus un nodrošinātu sabiedriskās ēdināšanas iziešanu no "pelēkās zonas".

  "Ļoti gribētos cerēt, ka policijai ir ļoti nopietni argumenti un fakti ar kuriem viņi drīz nāks klajā par šādu vajāšanas aktivitāšu pielietojuma pamatotību, graujot ne tikai vadošā nozares uzņēmuma reputāciju, bet arī biznesu," uzsvēra biedrības prezidents, aicinot kontrolējošās iestādes un valsts pārvaldes institūcijas cienīt uzņēmējdarbību un uzņēmējus, un saprast to darbības specifiku.

  Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone sacīja, ka LDDK ir nepatīkami pārsteigti un satraukti par situāciju, kādā nonācis "Vairāk saules", īpaši ņemot vērā, ka uzņēmums ir biedrs Latvijas Restorānu biedrībā, kas skaļi pieteikusi vēlmi pašregulēties un sakārtot sabiedriskās ēdināšanas nozari tā vietā, lai īstenotu "strausa politiku" un ignorētu problēmas nozarē. "Tāpēc šis ir ļoti nelāgs precedents uzņēmējdarbības prestižam," teica Meņģelsone.

  Viņa norādīja, ka LDDK aicina valsts iestādes, tostarp tiesībsargājošās institūcijas koordinēt savu rīcību un attiecīgi rīkoties, lai nozares un valsts iestāžu parakstītos sadarbības memorandus nepadarītu par bezjēdzīgiem. "Aktīvie [uzņēmēji] jāciena un jāatbalsta," uzsvēra LDDK ģenerāldirektore.

  Tirdzniecības iekārtu uzņēmuma SIA "UCS", kas ir atbildīgs par jauno kases aparātu sistēmas ieviešanu "Vairāk saules" restorānos, pārstāvis Jevgēnijs Šmitenbergs sacīja, ka "UCS" sadarbojas ar "Vairāk saules" no uzņēmuma darbības pirmsākumiem. Viņš norādīja, ka, stājoties spēkā izmaiņām normatīvajos aktos, uzņēmums "Vairāk saules" restorānu tīklā mainīja kases aparātu sistēmu atbilstoši likuma prasībām. Pēc Šmitenberga teiktā, "UCS" guvis atzinumu gan no VID, gan no piesaistītajiem neatkarīgajiem ekspertiem, ka uzņēmuma nodrošinātā kases aparātu sistēma ir droša, stabila un atbilst Ministru kabineta noteikumiem, līdz ar to viņu izbrīna, ka tiesībsargājošās institūcijas izvirzījušas apsūdzību "Vairāk saules" par kases aparātu grozīšanu.

  "Pagājušā gada augustā esam veikuši nomaiņu pret aktuālo kases sistēmas versiju, kas arī tika izmantota "Vairāk saules" restorānos – attiecīgi arī mums ir jautājums, kā var grozīt kases sistēmu, kas skatīta no VID puses, gan neatkarīgo ekspertu puses. Jaunā sistēma liedz lietotājam mainīt kases aparāta konstrukcijas uzbūvi vai sistēmu. Līdz ar to man nav informācijas, ka "Vairāk saules" būtu veikuši šādas darbības," uzsvēra Šmitenbergs.

  Jau ziņots, ka otrdien policija veica iepriekš plānotas kratīšanas restorānu tīklā "Vairāk saules" aizdomās par iejaukšanos kases aparātos.

  Restorānu tīkla īpašniece SIA "Vēl vairāk saules" dibināta 2002.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2800 eiro. Pērn "Vēl vairāk saules" strādāja ar 4,715 miljonu eiro apgrozījumu un zaudējumiem 216 122 eiro apmērā.

  • Publicēta: 13.06.2018 12:54
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Piesakies ziņām e-pastā

  Reklāma

  LETA projekti