Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Trīs no četriem līdzšinējiem Rīgas atkritumu apsaimniekotājiem gatavi turpināt darbu
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:
  Ziņas

  Trīs no četriem līdzšinējiem Rīgas atkritumu apsaimniekotājiem gatavi turpināt darbu

  Rīga, 11.sept., LETA. Trīs no četriem uzņēmumiem, kas līdz šim nodrošinājuši atkritumu apsaimniekošanu Rīgā, apliecinājuši gatavību to darīt arī pēc 15.septembra.

  Patlaban Rīgas dome par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu ir noslēgusi sadarbības līgumus ar četriem uzņēmumiem - SIA "Clean R" un SIA "Eco Baltia vide", kas nodrošina aptuveni 88% atkritumu izvešanu Rīgā, kā arī ar SIA "Lautus" un SIA "Pilsētvides serviss".

  "Pilsētvides serviss" aģentūrai LETA apliecināja, ka no nākamās nedēļas neturpinās sniegt atkritumu savākšanas un izvešanas pakalpojumus Rīgā. "Domes rīkotā konkursa rezultāti ir zināmi jau labu laiku, tāpēc "Pilsētvides serviss" ir atlaidis no darba visas brigādes, kuras strādāja Rīgā. Tāpēc no nākamās nedēļas pakalpojumus vairs nepiedāvāsim," sacīja uzņēmuma pārstāve Olga Ribkina.

  Tikmēr "Eco Baltia vide", saglabājot esošo līgumu ar pašvaldību, ir gatava strādāt ar esošajiem klientiem atbilstoši pušu noslēgtajiem līgumiem, tostarp, attiecībā uz tajos iekļauto cenu par līgumā noteikto pakalpojumu apmēru, aģentūru LETA informēja uzņēmumā.

  "Esošajā situācijā vienīgais loģiskais risinājums ir turpināt esošos līgumus, lai nepieļautu piesārņojuma krīzi un haosu pilsētā. Ņemot vērā arī KP nostāju, šobrīd politiķiem vairs nav laika izdomāt jaunus vingrinājumus ar triecientempa sarunu procedūrām, kuru sekas ir neprognozējamas. Tāpēc atkārtoti uzsveram, ka esam gatavi strādāt saskaņā ar esošo kārtību un tas šobrīd ir optimālākais risinājums, lai nepieļautu apjomīgu vides piesārņojumu visā Rīgā. Mūsuprāt, politiķu un atbildīgo iestāžu pusē ir svarīgi nodrošināt juridisku vienprātību, lai situācijā, kad no 15.septembra turpinām pildīt līgumu, netiek apšaubīta šāda soļa leģitimitāte," sacīja "Eco Baltia vide" valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.

  Vienlaikus viņš piebilda, ka atbildīgajām amatpersonām steidzamības kārtā jārisina jautājums par tiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem, kuru esošie atkritumu apsaimniekošanas operatori nebūs gatavi turpināt līgumsaistības.

  Tāpat arī atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA "Clean R" apliecinājis Rīgas domei gatavību arī turpmāk nodrošināt atkritumu apsaimniekošanu galvaspilsētā un izvest atkritumus Rīgā pēc 14.septembra, vienlaikus norādot, ka ir jānodrošina korekts tiesiskais ietvars pakalpojuma sniegšanai, aģentūru LETA informēja uzņēmumā.

  "Clean R" arī atzīmēja, ka šobrīd juridiski joprojām ir spēkā koncesijas līgums un no tā izrietošie pienākumi "Clean R" pildīt saistības, tostarp izvest iedzīvotājiem atkritumus. Spēkā esošs koncesijas līgums rada tiesiskās sekas - iepriekš noslēgtie līgumi starp Rīgas pilsētu un četriem izraudzītajiem komersantiem, kā arī iedzīvotājiem juridiski zaudē savu spēku. Ņemot vērā, ka koncesijas līgums arvien ir spēkā, tas nav ne atcelts, ne atzīts par spēkā neesošu, Rīgas domes uzteikuma atsaukums pats par sevi nevar atjaunot iepriekšējos komersantu līgumus.

  Visbeidzot arī atkritumu apsaimniekotājs "Lautus" konceptuāli būtu gatavas turpināt nodrošināt atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus Rīgā, aģentūrai LETA sacīja kompānijas valdes locekle Kristīne Daktere.

  "Teorētiski mēs varam pakalpojumu turpināt. Tas prasa daļēji refinansēties un daļēji veikt jaunas investīcijas, taču uzņēmums ir apliecinājis, ka grasās to darīt," teica Daktere.

  Vienlaikus viņa uzsvēra, ka sadarbība ar Rīgas domi tiks turpināta tikai tad, ja pašvaldība sniegs atbildi par to, kādā veidā tiks panākts, ka Konkurences padomes (KP) pieņemtais lēmums, kas šobrīd ir saistošs tikai Rīgas pašvaldībai, būs saistošs arī gala patērētājam jeb atkritumu radītājam. Proti, garantēt nepieciešamo juridisko pamatu, lai atkritumu radītājam būtu pienākums apmaksāt "Lautus" pakalpojumus pat, ja līgums nebūs noslēgts. Kā arī saņemt apliecinājumu par to, vai nesaņemot samaksu par atkritumu apsaimniekošanu, dome to uzņēmumam kompensēs. Tāpat uzņēmumu interesē, kas notiks situācijā, ja tiesa KP lēmumu atcels, proti, kurš šādā gadījumā kompensēs "Lautus" zaudējumus, kas būs radušies.

  Daktere piebilda, ja "Lautus" uz Rīgas domei uzdotajiem jautājumiem saņems juridiski pamatotas un likumiskajam regulējumam atbilstošas atbildes, kompānija ir gatava turpināt darbu.

  LETA jau ziņoja, ka Rīgas pilsētas pašvaldība un SIA "Getliņi EKO" un "Getliņi EKO" ir noslēdzis 686,3 miljonu eiro vērtā Rīgas pilsētas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas publiskās-privātās partnerības procedūru un par konkursa uzvarētāju atzinis SIA "CREB Rīga", ko izveidojuši divi vides pakalpojumu sniedzēji - "Clean R" un "Eco Baltia vide".

  Atbilstoši publiskās-privātās partnerības procesam konkursa uzvarētājam no 15.septembra bija jānodrošina Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un investīcijas turpmākos 20 gadus. Jūnija sākumā "Getliņi EKO" un "CREB Rīga" reģistrēja kopsabiedrību "Rīgas vides pakalpojumi", taču vēlāk uzņēmums mainīja nosaukumu, pārtopot par "Tīrīga".

  Savukārt KP, pamatojoties uz aizdomām par iespējamu līguma par Eiropas Savienības darbību 102.pantā noteiktā dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas aizlieguma pārkāpumu, ierosināja pārkāpuma lietu pret Rīgas pilsētas pašvaldību un "Getliņi EKO". Lai lietas izpētes laikā atkritumu apsaimniekošanas tirgū Rīgā saglabātu konkurenci, KP pieņēma lēmumu noteikt pagaidu noregulējumu, kas tostarp aptur noslēgto koncesijas līgumu.

  Rīgas dome sola pārsūdzēt KP lēmumu tiesā.

  Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) otrdien aicināja valdību izsludināt ārkārtējo situāciju Rīgas pašvaldībā saistībā ar izveidojušos krīzi sadzīves atkritumu apsaimniekošanas jomā, vienlaikus Rīgas domei uzdodot līdz piektdienai īstenot sarunu procedūru ar atkritumu apsaimniekotājiem par iespējām nodrošināt pakalpojumu pēc 15.septembra.

  Ārkārtējā situācija ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā valdībai ir tiesības ierobežot arī pašvaldību institūciju tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildus pienākumus, skaidroja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

  Tomēr valdība otrdien tomēr nespēja vienoties par ārkārtas situācijas izsludināšanu, bet aicināja Rīgas domi pildīt KP lēmumu.

  Valdības lēmums noteica, ka Rīgas domei jāvēršas pie visiem četriem līdzšinējiem atkritumu apsaimniekotājiem ar aicinājumu turpināt nodrošināt pakalpojumu sniegšanu Rīgā. Ja Rīgas dome saņems rakstiskus apliecinājumus no operatoriem, ka viņi to nav gatavi darīt, tad dome varēs atkal vērsties pie VARAM ar lūgumu izsludināt ārkārtas stāvokli, nolēma valdība.

  Ministri arī vienojās, ka VARAM uzraudzīs to, kā Rīgas dome pilda KP lēmuma izpildi.

  Rīgas mērs Oļegs Burovs (GKR) gan uzskata, ka ārkārtas situācijas izsludināšana galvaspilsētā atkritumu apsaimniekošanas jomā ir nepieciešama jebkurā gadījumā, jo visi iedzīvotāji līdz 15.septembrim nepagūs parakstīt jaunos līgumus.

  "Ja tādas nebūs, mēs varam sākt sarunu procedūru, parakstīt līgumu, pieņemt lēmumu par saistošajiem noteikumiem, bet mēs nevaram nodrošināt to, ka 15.septembrī pakalpojuma sniedzējs sāks izvest atkritumus bez līguma," trešdien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē sacīja Burovs.

  Ja valdība nepieņems lēmumu par ārkārtas situācijas izsludināšanu, Rīgas pašvaldība, visticamāk, pieņems lēmumu sākt sarunu procedūru un parakstīt līgumu, nodrošinot to, ka atkritumus sāks izvest svētdien, turpināja Rīgas mērs. "Bet mēs varam sagaidīt strīdus par to, ka vēlāk kāds kādam piestādīs rēķinus," pauda Burovs.

  • Publicēta: 11.09.2019 13:45
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Piesakies ziņām e-pastā

  Reklāma

  LETA projekti