Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Pērn Latvijā samazinājusies iedzīvotāju sociālās atstumtības sajūta
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:

  Pērn Latvijā samazinājusies iedzīvotāju sociālās atstumtības sajūta

  Rīga, 7.dec., LETA. Pērn Latvijā iedzīvotājiem samazinājusies sociālās atstumtības sajūta, liecina Eiropas Fonda dzīves un darba apstākļu uzlabošanai ("Eurofound") 2016.gada Eiropas Savienības (ES) dzīves kvalitātes apsekojuma rezultāti.

  Kā pausts pētījumā, 2007.gadā no sabiedrības atstumti jutās 10% iedzīvotāju, bet 2016.gadā - 8%, kas ir par diviem procentpunktiem mazāk, turklāt šajā jautājumā Latvija ir vienā līmenī ar vidējo ES valstu rādītāju. Latvijā visatstumtākie no sabiedrības jūtas cilvēki ar zemākiem ienākumiem - 12% no šiem cilvēkiem jūtas atstumti no sabiedrības.

  Tāpat atstumtas no sabiedrības jūtas citas sociālās grupas, tostarp atstumti jūtas 6% no cilvēkiem ar augstiem ienākumiem, 11% no bezdarbniekiem, kā arī 5% darba ņēmēju. Visstraujākā sociālās atstumtības sajūtas samazināšanās vērojama bezdarbnieku vidū, jo 2007.gadā no sabiedrības atstumti jutās 32% bezdarbnieku, savukārt pērn - vairs tikai11%.

  Pēc pētījumā apkopotajiem datiem, 16% no Latvijas iedzīvotājiem dzīve patlaban ir tik sarežģīta, ka gandrīz nav iespējams atrast sev vietu, 14% iedzīvotāju domā, ka netiek novērtēts viņu darbs, turklāt 20% iedzīvotāju jūt, ka daži cilvēki izrāda, ka ir pārāki par viņiem darba dēļ.

  Tāpat pētījumā secināts, ka dažos aspektos darba un privātās dzīves līdzsvars Eiropas valstīs ir pasliktinājies. Latvijā vairākas reizes mēnesī 66% iedzīvotāju pārāk noguruši darbā, lai veiktu mājsaimniecības darbus, turklāt 2007.gadā šādi jutās mazāk jeb 61% iedzīvotāju. ES valstīs vidēji pārāk noguruši jutās 59% iedzīvotāju, bet 2007.gadā - 49%.

  Grūtības koncentrēties darbā ģimenes pienākumu dēļ ir 29% Latvijas iedzīvotāju, kas arī ir pieaugums, salīdzinot ar 2007.gadu, kad grūtības koncentrēties darbā ģimenes pienākumu dēļ norādīja 22% Latvijas iedzīvotāju. ES valstu vidū grūtības koncentrēties norādījuši 19% iedzīvotāju.

  Tāpat pētījumā analizēts, cik optimistiski jūtas cilvēki dažādās sabiedrības grupās. Kopumā Latvijā par savu nākotni optimistiski jūtas 69% iedzīvotāju, turklāt attiecībā uz savu bērnu un mazbērnu nākotni optimistiski jūtas pat 77% iedzīvotāju. Optimistiski par savu nākotni jūtas 60% iedzīvotāju ar zemiem ienākumiem un 68% no bezdarbniekiem, turklāt par savu nākotni optimistiski jūtas 85% iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 34 gadiem, bet tikai 51% cilvēku, kas vecāki par 65 gadiem.

  Pētījumā secināts, ka kopumā 28 ES valstīs vērojams vispārējs progress dzīves kvalitātes jomā, turklāt dažu aspektu rādītāji ir atgriezušies pirmskrīzes līmenī, tostarp paaugstinājies optimisma līmenis, palielinājusies apmierinātība ar dzīves līmeni, tomēr apmierinātība ar dzīvi un laimes sajūtas līmenis ir palikuši nemainīgi.

  Vienlaikus secināts, ka ES valstīs kopumā uzlabojušies sabiedrības kvalitātes rādītāji - palielinājusies uzticēšanās valsts iestādēm, iesaistīšanās un līdzdalība sabiedrisko organizāciju darbā kļūst arvien populārāka, vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem palielinājusies uzticēšanās cilvēkiem, tāpat samazinājusies sociālās atstumtības sajūta, kā arī samazinājusies spriedzes uztvere starp nabadzīgajiem un bagātajiem, vadītājiem un padotajiem, vecāka gadagājuma cilvēkiem un jauniešiem, kā arī vīriešiem un sievietēm. Vienlaikus nedaudz palielinājies spriedzes novērtējums starp reliģiskām un etniskām grupām un mazākā mērā spriedze saistībā ar seksuālo orientāciju.

  Kā "Eurofound" 2016.gada Eiropas dzīves kvalitātes apsekojuma rezultāti liecina par vispārēju progresu trīs nozīmīgākajās pārskata jomās - dzīves kvalitāte, sabiedrības kvalitāte un sabiedriskie pakalpojumi, lai gan ne visās valstīs un ne visās sociālajās grupās.

  • Publicēta: 07.12.2017 18:43
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Piesakies ziņām e-pastā

  Reklāma

  LETA projekti