Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Māksliniekam Bikšem un 4.maija Deklarācijas klubam atšķirīgi viedokļi par Neatkarības laukuma labiekārtošanu
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:

  Māksliniekam Bikšem un 4.maija Deklarācijas klubam atšķirīgi viedokļi par Neatkarības laukuma labiekārtošanu

  Rīga, 4.dec., LETA. Mākslinieks Aigars Bikše nesen pārdēvētajā Neatkarības laukumā vēlas eksponēt jaunu skulptūru ar nosaukumu "Pamatelements", pret ko iebilst 4.maija Deklarācijas kluba biedri, aģentūrai LETA pauda pats mākslinieks.

  Viņš skaidroja, ka skulptūra, kuras nosaukums būs "Pamatelemets" vai "Zelta pensionāre", iecerēts kā veltījums Latvijas vecākās paaudzes pilsoņiem, atainojot viņus kā varoņus ar stāju un gandarījumu par savā mūžā paveikto. Bikše, projektējot skulptūru, balstījies uz sievišķīgiem arhetipiem, iedvesmojoties no, piemēram, eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas un Lielbritānijas karalienes Elizabetes II.

  Jaunā skulptūra būtu 2011.gada festivāla "Survival kit" laikā tapušā darba reprodukcija, mainot tās izmērus un, iespējams, arī podesta augstumu. Oriģinālā skulptūra bez paaugstinājuma ir aptuveni 3,5 līdz 4 metrus gara.

  "Manuprāt, šāda ar šādu nestandarta pieminekli varētu parādīt, ka novērtējam šos cilvēkus. Gribam, lai viņi būtu lepni un laimīgi. [..] Klubam ir sava iecere, kas nesakrīt ar manu vīziju. Mana skulptūra žestikulē, bet viņa ir uzrunājoša. Negribēju, lai tā būtu diktatoriska," sacīja Bikše, piebilstot, ka 4.maija Deklarācijas klubs Neatkarības laukumā vēlas izvietot konceptuāli citādāku skulptūru - stabu ar trīs zvaigznēm.

  Savukārt 4.maija Deklarācijas kluba pārstāve Velta Čebotarenoka Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē pauda pavisam pretēju viedokli, sakot, ka Bikšes skulptūra nevar simbolizēt Latvijas neatkarību.

  "Bikše vērsies Domē ar lūgumu novietot viņa veidotu skulptūru - pensionāri no vara vai zelta krāsā ar izstieptu roku un lakatiņu galvā. Biedru vidū tas izraisījis tik lielu sašutumu - šāds tēls būtu labs jebkurā citā vietā Rīgā, tikai ne Neatkarības laukumā," uzsvēra Čebotarenoka.

  Pēc viņas domām, Kultūras ministrijai būtu jāizsludina skulptūras skiču konkurss, lai atrastu labāko iespējamo risinājumu Neatkarības laukuma piepildīšanai.

  Rīgas Domes Pieminekļu padomē jautājumu par Neatkarības laukuma labiekārtošanu plānots izskatīt 11.decembrī, bet Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā - 12.decembrī.

  Kā ziņots, Saeima galīgajā lasījumā 25.oktobrī pieņēma likumu, kas paredz Jēkaba laukumu Rīgā pārdēvēt par Neatkarības laukumu.

  Jēkaba laukums izvēlēts, jo tas savieno divas vēsturiski svarīgas ēkas - Latvijas Nacionālo teātri un Saeimas namu. Kā uzsvērts likuma anotācijā, abas celtnes sevī glabā atmiņas par vēsturiski ļoti nozīmīgiem notikumiem. 1918.gada 18.novembrī teātra namā proklamēta Latvijas Republika, savukārt Saeimas namā 1990.gada 4.maijā Augstākā padome pieņēma deklarāciju "Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu", bet 1991.gada 21.augustā - konstitucionālo likumu "Par Latvijas Republikas valstisko statusu".

  Atbalstu idejai pārdēvēt Jēkaba laukumu par Neatkarības laukumu pauda arī 4.maija Deklarācijas kluba biedri - Augstākās padomes deputāti, kuri 1990.gadā nobalsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanu.

  • Publicēta: 05.12.2018 13:58
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Piesakies ziņām e-pastā

  Reklāma

  LETA projekti