Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Grībauskaite: Pašreizējais militārajā dienestā iesaukšanas modelis Lietuvā uzskatāms par optimālo
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:

  Grībauskaite: Pašreizējais militārajā dienestā iesaukšanas modelis Lietuvā uzskatāms par optimālo

  Viļņa, 8.febr., LETA--BNS. Pašreizējais modelis, pēc kura norisinās iesaukšana dienestā Lietuvas Bruņotajos spēkos, uzskatāms par visoptimālāko un atbilst mazas valsts reālajām iespējām, norādījusi prezidente Daļa Grībauskaite, komentējot Aizsardzības ministrijas veikto analīzi par iespējām ieviest valstī vispārējo militāro dienestu.

  Pēc viņas teiktā, lēmums par vispārējā militārā dienesta ieviešanu būtu jāpieņem atbildīgi, izvērtējot gan tā iespējamo pienesumu, gan ietekmi uz armiju un sabiedrību un balstoties uz skaidru un ar resursiem pamatotu plānu tā īstenošanai.

  "Pašreizējais modelis ir optimālākais, atbilst apdraudējumu raksturam un reālajām valsts iespējām un stiprina Bruņoto spēku kaujasspējas. Tas arī garantē pilsoņiem - gan jauniešiem, gan jaunietēm - iespējas brīvprātīgi izvēlēties gatavoties konstitūcijā paredzētajam pienākumam aizstāvēt savu Tēvzemi," piebildusi Grībauskaite.

  Ar viņas nostāju ziņu aģentūru BNS ceturtdien iepazīstinājis prezidentes preses dienests.

  Kā liecina Aizsardzības ministrijas veiktā analīze, Lietuvai būtu vajadzīgi aptuveni 400 miljoni eiro, lai ieviestu vispārēju militāro dienestu visiem jaunajiem vīriešiem, bet gadījumā, ja armijā tiktu iesauktas arī meitenes, nepieciešamā summa būtu aptuveni 1,5 miljardi eiro.

  Nauda būtu vajadzīga jaunu bataljonu izveidei, iesaucamo apgādei un papildu instruktoru sagatavošanai.

  Lai iesauktu vienīgi puišus, būtu jāizveido četri papildu bataljoni, bet, iesaucot arī meitenes, būtu vajadzīgi 14 bataljoni, kamēr šobrīd Lietuvas Bruņotajos spēkos ir pavisam desmit bataljonu.

  Jau pēc vispārēja militārā dienesta ieviešanas tā uzturēšanai ik gadus būtu vajadzīgi vēl aptuveni 80 miljoni eiro gadījumā, ja tiktu iesaukti tikai puiši, vai 220 miljoni eiro, ja iesaukums tiktu attiecināts arī uz meitenēm.

  Premjerministrs Sauļus Skvernelis trešdien norādīja, ka Lietuvas Bruņoto spēku modernizācija šobrīd ir svarīgāka nekā vispārēja militārā dienesta ieviešana, bet piebilda, ka par vispārējo dienestu varētu runāt pēc 2020.gada.

  Aplēsts, ka dienestā ik gadus būtu jāiesauc aptuveni 6300 puiši. Ja tiktu nolemts iesaukt arī meitenes, šis skaitlis pieaugtu līdz apmēram 12 300 cilvēkiem gadā.

  Daļējs obligātais karadienests Lietuvā pēc septiņu gadu pārtraukuma tika atjaunots 2015.gadā, pieaugot bažām par Krievijas aktivitātēm Ukrainā un Baltijas jūras reģionā.

  2018.gadā Lietuvas Bruņotajos spēkos paredzēts iesaukt 3800 jauniešus - par trim simtiem vairāk nekā pērn.

  Šogad Lietuva aizsardzības mērķiem paredzējusi nedaudz vairāk par 2% iekšzemes kopprodukta - 873 miljonus eiro.

  • Publicēta: 08.02.2018 15:29
  • LETA
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.