Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

22 ES dalībvalstis parakstīs līgumu par ciešāku sadarbību aizsardzībā
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:

  22 ES dalībvalstis parakstīs līgumu par ciešāku sadarbību aizsardzībā

  Brisele, 13.nov., LETA--REUTERS. Francija, Vācija un vēl 20 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis pirmdien parakstīs jaunu aizsardzības līgumu, kas paredz ciešāku militāro integrāciju pēc Lielbritānijas izstāšanās no bloka.

  Tas ir kārtējais mēģinājums mazināt Eiropas aizsardzības atkarību no ASV, izveidojot oficiālu aizsardzības organizāciju, kas vairotu ES nozīmi starptautiskajā politikā.

  "Mēs līdz šim nekad neesam nonākuši tik tālu," aģentūrai "Reuters" atzinusi kāda augsta ranga ES amatpersona, norādot uz līdzšinējiem neveiksmīgajiem integrācijas mēģinājumiem aizsardzībā, kas tika uzsākti vēl pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados. "Mēs atrodamies jaunā situācijā."

  Diplomāti atzīst, ka stimuls jaunā projekta īstenošanai bijusi Donalda Trampa ievēlēšana ASV prezidenta amatā, kā arī jaunā Francijas prezidenta Emanuela Makrona iniciatīvas.

  Paredzēts, ka Pastāvīgās strukturētās sadarbības līguma (PESCO) parakstīšanas ceremonija, kurā piedalīsies 22 ES dalībvalstu ārlietu un aizsardzības ministri, sāksies Briselē plkst.12.30 pēc Latvijas laika.

  Savukārt decembrī paredzēts, ka to apstiprinās attiecīgo dalībvalstu līderi.

  Sistēma ES dalībvalstu bruņoto spēku nepilnību konstatēšanai tiks iedarbināta sadarbībā ar NATO sākotnēji kā pilotprojekts, kamēr sarunas par attiecīga aizsardzības fonda izveidi PESCO finansēšanai vēl turpinās.

  Ilgus gadus integrāciju aizsardzības jomā bloķēja Lielbritānija, kas bažījās par iespējamo ES armijas izveidi, taču šo ieceri reanimēja Francija un Vācija pēc tam, kad briti 2016.gada referendumā nobalsoja par izstāšanos no ES.

  PESCO nav pievienojusies Dānija, kas panākusi izņēmuma tiesības nepiedalīties ES kopējā aizsardzības politikā. Šobrīd par pievienošanos šim līgumam nav izšķīrusies arī Austrija, Īrija, Malta un Polija.

  Lai gan Lielbritānija arī nepiedalās šajā iniciatīvā, britu amatpersonas cenšas panākt, lai līgums būtu atvērts arī trešajām valstīm, jo britu aviācija un kosmosa industrija, kā arī lielākais bruņojuma ražotājs "BAE Systems" bažījas par iespējamo pasūtījumu zaudēšanu.

  • Publicēta: 13.11.2017 12:05
  • LETA, REUTERS
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.