Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Eksperts: ES drošības pētījumos dominē robežu un publisko telpu aizsardzība un ekstrēmu laikapstākļu radītie draudi
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:
  Tēmas - Defence Matters LAT - Ziņas

  Eksperts: ES drošības pētījumos dominē robežu un publisko telpu aizsardzība un ekstrēmu laikapstākļu radītie draudi

  Rīga, 7.dec., LETA. Eiropas Savienības (ES) finansētajos pētījumos drošības jomā pašreiz dominē robežu aizsardzība, publisko telpu aizsardzība un ekstrēmu laikapstākļu radītie draudi, norādīja viens no ekspertiem, kas šonedēļ piedalījās konferencē "Security Research Event" (SRE2018) Briselē.

  Jauni izaicinājumi gaidāmi arī digitālajā jomā, kur ES pašreiz pieredz tikai sākumu tam, kas vēl sekos, prognozēja cits eksperts.

  SRE2018, kas 5. un 6.decembrī norisinājās Briselē, piedāvāja ieskatu ES finansētajos pētījumos drošības jomā, ilustrēja to potenciālu un rezultātus. Pasākumā piedalījās aptuveni 800 dalībnieki no dažādiem ar drošību saistītiem sektoriem, tostarp zinātnieki, tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji, ugunsdzēsības dienestu darbinieki, politiķi, rūpniecības pārstāvji un citi.

  Konferencē tika diskutēts par drošības pētījumu ietekmi un šķēršļiem, kas kavē sekmīga pētījuma rezultātam kļūt par efektīvu instrumentu cīņā pret draudiem. Diskusijās tika uzsvērta komunikācijas nozīme starp visām iesaistītajām pusēm, sākot no impulsa devējiem un beidzot ar politiķiem un amatpersonām, kas pieņem lēmumus par konkrētu instrumentu izmantošanu drošības problēmu risināšanai. Tika diskutēts arī par projektu kontinuitāti un sabiedrības lomu šajos procesos.

  Drošības pētījumi tiek veikti, lai optimizētu draudu novēršanu, uzlabotu reakciju ārkārtas situācijās un aizsardzību. ES finansētie pētījumi aptver tādas jomas kā cīņa pret terorismu un noziedzību, sabiedrības sagatavošana ārkārtas situācijām, robežu drošība, digitālā drošība, infrastruktūras aizsardzība, drošība uz jūras, radikālu uzskatu izplatīšanās sabiedrībā.

  Pētījumos tiek identificēti jauni draudi, meklētas zināšanas un risinājumi problēmām, vienlaikus sekojot stingriem ētikas kritērijiem, tostarp attiecībās uz personas datu aizsardzību, norādīja viens no ekspertiem, kas pazīstams ar projektu atlases procesu.

  Cits eksperts norādīja, ka vienmēr arī jāpatur prātā, vai šis projekts nevarēs tikt izmantots pretēji tā mērķim, kas ir sekmēt drošību.

  Kopš 2007.gada ES, piešķirot finansējumu pētījumiem, likusi uzsvaru uz drošības jomu.

  "Horizon 2020" ir lielākā pētniecības un inovāciju programma, kāda bijusi ES. Tās budžets periodam no 2014.gada līdz 2020.gadam sasniedz 77 miljardus eiro, no kuriem 1,7 miljardi eiro atvēlēti drošības pētījumiem.

  Civilās drošības jomā ES finansētie pētījumi veido 50% no kopējā valsts un ES finansējuma blokā, un vairumam ES dalībvalstu nav savu drošības pētījumu programmu. Tādas ir tikai astoņām ES valstīm - Austrijai, Vācijai, Somijai, Francijai, Nīderlandei, Polijai, Zviedrijai un Lielbritānijai.

  Kopš 2007.gada ES ir finansējusi vairāk nekā 400 drošības pētījumu projektus. 50 projektu rezultāti bija aplūkojami izstādē, kas norisinājās vienlaikus ar SRE2018.

  Prezentēto projektu vidū bija kompakta radioizotopu identifikācijas ierīce, ierīce bezpilota lidaparātu identificēšanai, kas varētu tikt izmantota aizsardzībai armijas nometnēs, ieslodzījuma vietās, energoefektīva uz sensoriem balstīta videonovērošanas ierīce, kas varētu palīdzēt cīnieties ar noziedzību nomaļos apvidos, programma, lai uzlabotu dažādu valstu avārijas dienestu sadarbību ārkārtas situācijās, vizuālās analīzes rīks, kas ļautu izmeklētājiem no liela apjoma datiem iegūt noderīgu informāciju, kas citādi varētu palikt nepamanīta, un citi inovatīvi projekti.

  • Publicēta: 07.12.2018 11:41
  • LETA
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.