Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Lietuvas premjers: Bruņoto spēku modernizācija šobrīd ir svarīgāka par vispārēju militāro dienestu
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:

  Lietuvas premjers: Bruņoto spēku modernizācija šobrīd ir svarīgāka par vispārēju militāro dienestu

  Viļņa, 7.febr., LETA--BNS. Lietuvas Bruņoto spēku modernizācija šobrīd ir svarīgāka nekā vispārēja militārā dienesta ieviešana, norādījis premjerministrs Sauļus Skvernelis, komentējot Aizsardzības ministrijas veikto analīzi par iespējām ieviest vispārējo dienestu.

  Šai pētījumā, ar ko aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis trešdien iepazīstināja Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas deputātus, bija norādīts, ka Lietuvai būtu vajadzīgi aptuveni 400 miljoni eiro, lai ieviestu vispārēju militāro dienestu visiem jaunajiem vīriešiem, bet gadījumā, ja armijā tiktu iesauktas arī meitenes, nepieciešamā summa būtu gandrīz četras reizes lielāka.

  "Šobrīd es pat nešaubos, ka mūsu Bruņoto spēku modernizācija ir pirmajā vietā," premjers sacījis žurnālistiem, piebilstot, ka par vispārējo dienestu varētu runāt pēc 2020.gada.

  "Mēs ar aizsardzības ministru vienojāmies par kopīgu nostāju - ka šobrīd galvenais ir modernizēt armiju, atjaunot to, ka tika iznīcināts tai laikā, kad aizsardzības sistēma ne vien netika pienācīgi finansēta, bet faktiski tika atstāta pilnīgam panīkumam," viņš pastāstījis.

  "Kad būsim paveikuši šo uzdevumu, un tas mums jāpaveic līdz 2020.gadam, varēsim runāt tālāk un, iespējams, nospraust tādu mērķi kā vispārēju militāro dienestu, paredzot attiecīgus asignējumus," norādījis Skvernelis.

  Kā ziņots, Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas deputātiem izdalītas uzziņas, kurās minēts, ka skolu pabeigušo un 19 gadu vecumu sasniegušo puišu un meiteņu vispārēja iesaukšana militārajā dienestā izmaksātu aptuveni 1,5 miljardus eiro. Aizsardzības ministrijas veiktā analīze liecina, ka arī tad, ja Lietuvas Bruņotajos spēkos sagatavošanās darbi vispārēja militārā dienesta ieviešanai tiktu uzsākti nekavējoties, tik plaša mēroga pārkārtojumiem, īpaši infrastruktūras jomā, būtu vajadzīgs ilgāks laiks.

  Aplēsts, ka vispārējā militārajā dienestā ik gadus būtu jāiesauc aptuveni 6300 puiši. Ja tiktu nolemts iesaukt arī meitenes, šis skaitlis pieaugtu līdz apmēram 12 300 cilvēkiem gadā.

  Ministrija norādījusi, ka visi puiši dienestā varētu tikt iesaukti, agrākais, 2024.gadā, ja šim nolūkam ik gadus tiktu atvēlēts pa 105 miljoniem eiro. Gan puiši, gan meitenes varētu tikt iesaukti no 2026.gada ar noteikumu, ka šā iesaukuma sagatavošanai gadā būtu paredzēti 280 miljoni eiro. Nauda būtu vajadzīga jaunu bataljonu izveidei, iesaucamo apgādei un papildu instruktoru sagatavošanai.

  Lai iesauktu vienīgi puišus, būtu jāizveido četri papildu bataljoni, bet, iesaucot arī meitenes, būtu vajadzīgi 14 bataljoni, kamēr šobrīd Lietuvas Bruņotajos spēkos ir pavisam desmit bataljonu.

  Jau pēc vispārēja militārā dienesta ieviešanas tā uzturēšanai ik gadus būtu vajadzīgi vēl aptuveni 80 miljoni eiro gadījumā, ja tiktu iesaukti tikai puiši, vai 220 miljoni eiro, ja iesaukums tiktu attiecināts arī uz meitenēm.

  Daļējs obligātais karadienests Lietuvā pēc septiņu gadu pārtraukuma tika atjaunots 2015.gadā, pieaugot bažām par Krievijas aktivitātēm Ukrainā un Baltijas jūras reģionā.

  2018.gadā Lietuvas Bruņotajos spēkos paredzēts iesaukt 3800 jauniešus - par trim simtiem vairāk nekā pērn.

  Šogad Lietuva aizsardzības mērķiem paredzējusi nedaudz vairāk par 2% iekšzemes kopprodukta - 873 miljonus eiro.

  • Publicēta: 07.02.2018 17:01
  • LETA
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.