Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Lietuvas Seima komitejas vadītāji: Mūsu drošības situācija pirms mācībām "Zapad" ir daudz labāka nekā 2013.gadā
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:

  Lietuvas Seima komitejas vadītāji: Mūsu drošības situācija pirms mācībām "Zapad" ir daudz labāka nekā 2013.gadā

  Viļņa, 6.sept., LETA--BNS. Lietuvas drošības situācija un sagatavotība pirms nākamnedēļ gaidāmajām Krievijas un Baltkrievijas militārajām mācībām "Zapad 2017" ir daudz labāka nekā 2013.gadā, kad šīs mācības notika iepriekšējo reizi, atzinuši Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas vadītāji, kas trešdien slēgtā sēdē uzklausīja jaunāko informāciju šai jautājumā.

  Vienlaikus viņi brīdinājuši uzmanīties no iespējamām iekšējām provokācijām.

  "Lietuvas sagatavotība, runājot par mūsu drošības kvalitāti, ir daudz labāka, nekā iepriekšējo mācību "Zapad" laikā 2013.gadā, kad Lietuva faktiski bija viena. Tagad mums ir aizsardzības plāni, NATO ir atsevišķi plāni, mūsu spēki ir integrēti, un tā ir jauna kvalitāte," žurnālistiem sacījis komitejas priekšsēdētājs Vītauts Baks.

  "Šā gada laikā paveiktie mājas darbi ļauj mums justies krietni drošāk nekā pirms gada, nemaz jau nerunājot par situāciju pirms vairākiem gadiem. Krietni audzis gan mūsu aizsardzības potenciāls, gan mūsu cilvēku izpratne. Vienlaikus būtu jāsaprot, ka agresijas eskalācija norisinās nemitīgi, "Zapad" notiek ne jau pirmo reizi, un mums ir ļoti svarīgi, lai mūsu drošības kvalitāte pēc šīm mācībām "Zapad" [nepazeminātos], jo publiskajā telpā brīžiem izskan doma, ka varbūt mēs drošībai veltām pārāk daudz uzmanības," viņš norādījis.

  Baks arī atzinis, ka vairāk viņu satrauc iespējamās provokācijas Lietuvas iekšienē.

  "Iepriekš mūsu izlūkdienestu vadītāji savos ziņojumos runājuši par iespējamajām provokācijām, bet lielākās bažas rada ne tik daudz situācija ārpusē, kā iekšpusē, redzot noteiktu cilvēku grupu mēģinājumus iesaistīties destruktīvās darbībās, parādīt mūsu valsti kā tādu, kas pārkāpj cilvēktiesības. Ļoti svarīgi, lai šai laikā cilvēki, manot kādas marginālas grupas vai atsevišķus cilvēkus, kuri ir neapmierināti ar visu, nepakļautos iekšējām provokācijām un mēģinājumiem sašķelt sabiedrību no iekšienes," viņš uzsvēris, norādot, ka konkrētas grupas nevēlas nosaukt.

  Kā izteikusies komitejas vadītāja vietniece Rasa Jukņevičiene, "savlaicīgi pieņemtie NATO lēmumi dislocēt te spēkus un mūsu lēmumi pastiprināt savu aizsardzību devuši augļus, un Krievija piebremzējusi militāro eskalāciju mūsu reģionā".

  ""Zapad" mācības mēroga un satura ziņā ir tādas pašas kā agrāk, tajās paredzēti arī uzbrukuma elementi, un to mērogi ir daudz lielāki, nekā tiek deklarēts atklātībā, kā tas bija arī 2013. un 2009.gadā, tomēr šobrīd es jūtos krietni vien drošāk nekā 2013.gadā, lai gan toreiz nebija tādas uzmanības no sabiedrības un mediju puses. Taču, ņemot vērā, ka šobrīd NATO ir pilnībā gatava tāda veida provokāciju mēģinājumiem pie alianses robežām no Krievijas puses, situācija ir salīdzinoši mierīga," viņa sacījusi.

  Arī Jukņevičiene paudusi pārliecību, ka ir svarīgi, lai arī pēc šīm mācībām Lietuvas uzmanība pret iespējamajiem apdraudējumiem neatslābtu.

  "Man ir zināmas bažas, ka daļa sabiedrības domā - ja "Zapad" beigsies un nekas nenotiks, kālab gan lai mēs turpinātu finansēt mūsu Bruņotos spēkus? Tā būtu ļoti bīstama domāšana, un iespējams, kaut ko tādu Kremlis arī vēlētos - lai mūsu cilvēki koncentrējas uz "Zapad" un pēc tam pēkšņi atslābinās. Bet pie mūsu robežas nekas nav mainījies, viss viņu dislocētais potenciāls paliek," viņa spriedusi.

  Jau ziņots, ka Krievijas un Baltkrievijas militāro mācību "Zapad" aktīvā fāze norisināsies no 14.septembra līdz 20.septembrim.

  Baltkrievija paziņojusi, ka tajās piedalīsies tikai 12 700 karavīri, bet tikmēr NATO amatpersonas uzskata, ka šis skaitlis mākslīgi pazemināts, sadalot mācības vairākās daļās, lai izvairītos no pienākuma uzaicināt uz tām starptautiskos novērotājus.

  Kā iepriekš atzinis Lietuvas militārais izlūkdienests, ļoti iespējams, ka mācību "Zapad 2017" scenārijā būs paredzēts bruņots konflikts ar NATO. Daļa no šīm mācībām norisināsies ļoti tuvu Lietuvas valsts robežām, tādēļ Lietuvas amatpersonas neizslēdz tīšu vai netīšu incidentu un provokāciju iespējamību. Savukārt Maskava un Minska apgalvo, ka mācībām būs tikai aizsardzības raksturs.

  • Publicēta: 06.09.2017 16:45
  • LETA
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.