Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

EP: Jauni hibrīddraudi liek pastiprināt ES kiberaizsardzību un veidot īpašu ātrās reaģēšanas vienību
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:
  Tēmas - Defence Matters LAT - Ziņas

  EP: Jauni hibrīddraudi liek pastiprināt ES kiberaizsardzību un veidot īpašu ātrās reaģēšanas vienību

  Rīga, 13.jūn., LETA. Jauni hibrīddraudi liek pastiprināt Eiropas Savienības (ES) kiberaizsardzību un veidot īpašu ātrās reaģēšanas vienību, kā arī stiprināt sadarbību ar NATO, trešdien pieņemtās rezolūcijās norāda Eiropas Parlamenta (EP) deputāti.

  Kā aģentūru LETA informēja EP Informācijas birojā Latvijā, rezolūcijā teikts, ka Krievija, Ķīna, Ziemeļkoreja un nevalstiski grupējumi ir veikuši kiberuzbrukumus infrastruktūrai, iesaistījušies kiberspiegošanā un ES iedzīvotāju masveida novērošanā, atbalstījuši dezinformācijas kampaņas un izplatījuši ļaunprogrammatūru, piemēram, "Wannacry" un "NotPetya".

  EP deputāti uzsver, ka neaizsargātību veicina Eiropas aizsardzības stratēģiju un spēju sadrumstalotība, tādēļ viņi mudina dalībvalstis stiprināt bruņoto spēku spēju sadarboties un uzlabot kibersadarbību ES līmenī, kā arī ar NATO un citiem partneriem. Tas ietvertu vairāk kopīgu mācību kiberdrošības jomā, militārpersonu apmaiņas programmas, datorkriminālistikas ekspertu skaita piegumu, kā arī vairāk uzmanības ES misiju un operāciju zināšanām kiberaizsardzības jomā.

  EP deputāti atzinīgi vērtē divus kiberaizsardzības projektus, kas tiks uzsākti pastāvīgās strukturētās sadarbības (PESCO) ietvaros: ar kiberdraudiem un kiberincidentiem saistītas reaģēšanas informācijas apmaiņas platformu un kiberdraudu gadījumā īstenotas ātrās reaģēšanas vienību izveidi. Viņi cer, ka šo aktivitāšu rezultātā tiks izveidota Eiropas ātrās reaģēšanas vienība, kurai tiktu uzdots koordinēt un atklāt kopīgus kiberdraudus un cīnīties pret tiem.

  Rezolūcija par kiberaizsardzību tika pieņemta ar 476 balsīm, pret balsojot 151, bet 36 deputātiem atturoties.

  Savukārt 57 deputātiem atturoties, EP ar 411 balsīm, bet pret balsojot 182 deputātiem, pieņēma arī atsevišķu rezolūciju par ES un NATO attiecībām. Tajā deputāti uzsver, ka nevienai no abām organizācijām nav visu instrumentu, lai novērstu jaunos drošības draudus. Deputāti norāda, ka tie aizvien biežāk ir hibrīdi un netradicionāli.

  Līdzās ieteikumam uzlabot sadarbību kiberaizsardzības jomā deputāti arī aicina ES un NATO īpašu uzmanību pievērst stratēģiskajai komunikācijai, situācijas izpratnei, klasificētas informācijas apmaiņai, nelegālās migrācijas ierobežošanai un šķēršļu novēršanai militārā personāla un tehnikas ātrai un straujai kustībai ES teritorijā.

  Ziņojuma projektā arī atzinīgi novērtēta NATO klātbūtnes stiprināšana pie NATO austrumu robežas un kaujas grupu izvietošana Baltijas valstīs un Polijā.

  EP ziņotājs par kiberdraudiem, Igaunijas pārstāvis Urmass Paets sacīja, ka sekmīgs kiberuzbrukums atomelektrostaciju var pārvērst atombumbā vai radīt haosu slimnīcā un apdraudēt pacientu dzīvības. "Lai pasargātu sevi no šādiem draudiem, mums jāstiprina kiberdrošība, veicinot sadarbību starp dalībvalstīm, ES un NATO," piebilda Paets.

  • Publicēta: 13.06.2018 15:44
  • Rihards Plūme, LETA
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.