Ziņas

 • Eksperts: Rietumvalstis spēcīgākas padara solidaritāte un vienotība, nevis NATO vai ES

  Rīga, 6.dec., LETA. Rietumvalstis spēcīgākas padara solidaritāte un vienotība, nevis NATO vai Eiropas Savienība (ES), diskusijā "Latvijas drošība 21.gadsimtā. Viltus ziņas kā sabiedrības viedokļa ietekmes instruments" sacīja Prāgas starptautisko attiecību institūta vecākais pētnieks, bijušais starptautisko jautājumu profesors Ņujorkas Universitātē Marks Galeoti.

  Viņš uzsvēra, ka propaganda ir pastāvējusi kopš seniem laikiem, kopš eksistē plašsaziņas līdzekļi, tomēr atšķirība mūsdienās ir tā, ka pastāv jauni ģeopolitiskie izaicinājumi. Viens no tiem ir Krievija, bet jāapzinās, ka nākotnē būs arī citi izaicinājumi. Eksperts vērsa uzmanību, ka viltus ziņas var būt ne tikai meli par atsevišķām detaļām, bet arī pilnīgs notikuma izdomājums.

  "Viltus ziņu riski ir tādi, ka, tās lasot, cilvēki ir pārliecināti, ka uz viltus ziņām neuzķersies, jo ir gudrāki par citiem, tomēr tā nav taisnība. Varam izvēlēties, kādu informāciju saņemt, kam sekot sociālajos tīklos, kurus laikrakstus lasīt. Mums kļūst arvien vieglāk selektīvi izvēlēties, kas veidos mūsu ziņu plūsmu. Par viltus ziņām var domāt arī kā par apdraudējumu sabiedrības veselībai," piebilda Galeoti.

  Pēc viņa domām, viltus ziņas iedarbojas dažādos veidos, piemēram, mobilizē sabiedrību. Kā piemēru viņš minēja "Brexit", sakot, ka pirms referenduma par Lielbritānijas izstāšanos no ES bija vērojama plaša propaganda no visām iesaistītajām pusēm, un ir skaidrs, ka viltus ziņas, ko izmantoja "Brexit" atbalstītāji, bija efektīvas.

  "Viltus ziņu mērķis ir arī radikalizēt tos, kam ir līdzīgs viedoklis viltus ziņu izplatītājiem, piemēram, Krievija cenšas radīt iespaidu par NATO kā kaut ko dēmonisku. Tāpat mērķis ir mistificēšana, proti, ja nevarat pārliecināt cilvēkus, ka viņu viedoklis nav pareizs, tad tie jāpārliecina, ka tādas patiesības vispār nav," teica Prāgas starptautisko attiecību institūta vecākais pētnieks.

  Runājot par Krievijas dezinformāciju, Galeoti skaidroja, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins par Rietumvalstu vājumu uzskata šajās valstīs pastāvošo demokrātiju. Pēc pētnieka domām, Rietumvalstis spēcīgākas padara solidaritāte un vienotība, nevis NATO vai ES, un Putinam šis princips ir jāpārvar. Tieši tāpēc, lai grautu solidaritāti un vienotību, Krievija pievērš lielu uzmanību "Brexit", domā eksperts.

  Bijušais starptautisko jautājumu profesors Ņujorkas Universitātē skaidroja, ka Rietumvalstis Putinam piedēvē daudz vairāk varas un ietekmes nekā Krievijas prezidentam ir. Putinam būtu jāliek saprast, ka Rietumvalstis viņu neuztver kā lielu un varenu līderi, kā arī, nevajadzētu pastāvīgi pārspīlēt ar draudiem no Krievijas puses, ir pārliecināts Galeoti.

  "Nav daudz lietu, ko varam darīt, jo mēs nespējam vērsties pret visiem mītiem. Tomēr ir kādi konkrēti meli, ko var un ir nepieciešams apturēt. Jādomā, kā nodrošināt, ka mediji ievēro principus. Tāpat jāsaprot, kādus draudus rada viltus ziņas, un tas jāapzinās arī sabiedrībai, jo tā ir problēma, kuru valdība viena nespēj atrisināt," uzsvēra Galeoti.

  Tāpat, pēc Prāgas starptautisko attiecību institūta vecākā pētnieka domām, ir jāizglīto sabiedrība, lai tā spētu kritiskāk atšķirt, kad tai melo, un, ne tikai tad, kad tai melo ārvalstu varas, bet arī pašmāju politiķi un dažādi uzņēmumi. "Ne tikai Krievija izplata dezinformāciju, tā ir plašāka problēma. Galvenie dezinformācijas izplatītāji ir Krievija, Islāma valsts un dažādas kompānijas, kas vēlas jums kaut ko pārdot," piebilda pētnieks.

  Viņš atzīmēja, ka ar nepieciešamajiem resursiem jāapgādā arī attiecīgie dienesti, kā arī jānodrošina, lai Latvijā nebūtu mediji, kas tiek finansēti no Krievijas. "Jānodrošina, lai tie, kas pret mums šo karu ir izvērsuši, saņemtu pēc nopelniem," piebilda Galeoti.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.