Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Aptauja: Lietuvas karavīri apmierināti ar komandieriem, bruņojumu un sadzīvi, bet gribētu labāku tehniku
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:
  Tēmas - Defence Matters LAT - Ziņas

  Aptauja: Lietuvas karavīri apmierināti ar komandieriem, bruņojumu un sadzīvi, bet gribētu labāku tehniku

  Viļņa, 18.febr., LETA--BNS. Lietuvas obligātā dienesta karavīri ir  apmierināti ar savu komandieru kompetences līmeni, kā arī ar bruņojumu  un sadzīves apstākļiem, bet daļa no viņiem gribētu labāku tehniku un  daudzveidīgāku ēdināšanu, noskaidrots aptaujā, ko veikusi Ģenerāļa Jona  Žemaiša Lietuvas Kara akadēmija.

  Vairāk nekā 80% respondentu atzinuši, ka viņus apmierina vai drīzāk  apmierina komandieru un instruktoru kompetence, 80% uzskata, ka viņiem  nodrošinātas pietiekamas iespējas sportot, 79% ir apmierināti ar  sadzīves apstākļiem.

  Karavīri, kam dienestā jāpavada deviņi mēneši, par apmierinošām uzskata  iespējas tikties ar ģimeni, nesūdzas arī par formastērpiem un apaviem,  taču liela daļa no viņiem gribētu darboties ar labāku tehniku. Esošās  tehnikas stāvokli par neapmierinošu uzskata 48% aptaujāto, par  apmierinošu - 46%.

  Ar obligātā dienesta karavīriem pienākošos naudas kompensāciju un citām  sociālajām garantijām apmierināti 56%, bet neapmierināti - 40%, liecina  pētījums, kas iesniegts Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejai.

  Ar ēdināšanu nav apmierināti 38% karavīru, bet 59 procentiem tā liekas  pilnīgi pieņemama. Salīdzinot ar līdzīgu aptauju, kas veikta 2016.gadā,  šai ziņā apmierināto īpatsvars pieaudzis par 13%, bet aizsardzības  ministrs Raimunds Karoblis atzinis, ka neapmierinātos nesaprot, ņemot  vērā, ka 2017.gadā karavīru ēdienkarte nomainīta, tajā iekļaujot pat  lazanjas un hamburgerus.

  "Godīgi sakot, man personiski šāds vērtējums nav saprotams," izteicies  ministrs. "Jautājums ir par dažādību - vieniem vajag cepelīnus, citiem -  hamburgerus, bet tik plašs sortiments nav iespējams."

  Trešā daļa pērn aptaujāto obligātā dienesta karavīru norādījuši, ka pēc  dienesta gribētu kļūt par profesionāliem karavīriem, bet vēl viena šīs  pašas augstskolas veikta aptauja liecina, ka savas problēmas ir arī  profesionālā dienesta karavīriem.

  Pēdējos apmierina attiecības ar komandieriem, iespējas uzturēt fizisko  formu, sociālās garantijas, kopējā gaisotne Bruņoto spēku vienībās un  dienesta pienākumi, taču neapmierina iespējas apvienot dienestu ar  ģimenes dzīvi, iespējas pilnveidoties, dzīves apstākļi mācību laikā, kā  arī motivācijas veicināšanas līdzekļi.

  Aizsardzības ministrs atgādinājis, ka pēdējā gada laikā centies panākt  karavīru algu un sociālo garantiju palielināšanu, un pateicies Seimam  par sapratni, nolemjot līdz 2020.gadam palielināt algas. "Grafiks ir  izstrādāts un darbojas," viņš norādījis.

  Ministrija arī plāno algot vairāk sociālo darbinieku, kas varētu strādāt  ar karavīriem reģionos.

  Kā liecina profesionālo karavīru aptauja, jo ilgāk cilvēks pavadījis  dienestā, jo vairāk domā par atvaļināšanos rezervē, piemēram, starp  karavīriem, kas dienējuši jau četrus gadus, iespēju beigt dienestu  apsver gandrīz 44% respondentu. Kā biežākos iemeslus viņi minējuši  nesaprašanos ar tiešo komandieri, grūtības saskaņot dienestu ar ģimenes  dzīvi un pārāk mazas algas.

  Tikmēr karavīriem, kas jau atvaļinājušies rezervē, vislielākās grūtības  sagādā jauna darba atrašana, finansiālās problēmas un grūtības atrast  dienestā gūtajām iemaņām pielietojumu civilajā dzīvē.

  • Publicēta: 18.02.2019 07:09
  • LETA
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.