Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Pompeo brīdina Austrumeiropu par Krievijas un Ķīnas draudiem
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:
  Tēmas - Defence Matters LAT - Ziņas

  Pompeo brīdina Austrumeiropu par Krievijas un Ķīnas draudiem

  Bratislava, 12.febr., LETA--AP. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, piesaucot 30.gadskārtu kopš antikomunistiskajām revolūcijām, mudinājis Austrumeiropas un Centrāleiropas valstis pretoties Krievijas un Ķīnas ietekmei.

  Uzstājoties ar runu Bratislavā, Pompeo brīdināja, ka Ķīna un Krievija rada dubultus draudus demokrātijas un brīvā tirgus sasniegumiem, kas panākti kopš Berlīnes mūra krišanas 1989.gadā.

  Viņš norādīja, ka tā dēvētās postkomunisma valstis ir īpaši neaizsargātas pret Ķīnas un Krievijas "plēsonīgajām" investīcijām un pret politisko iejaukšanos šo valstu iekšējās lietās.

  Lai līdzsvarotu šos draudus, ASV ir apņēmušās stiprināt savu klātbūtni šajā reģionā, slēdzot aizsardzības sadarbības līgumus un aktivizējot apmaiņas programmas, uzsvēra Pompeo.

  Viņš atzina, ka, pateicoties savai vēsturei un atrašanās vietai, Slovākijai ir "īpaša izpratne par Krievijas agresīvo lomu, kuru tā turpina spēlēt reģionā", konkrēti Ukrainā.

  Tomēr "Krievija nav vienīgā valsts, kas cenšas sagraut Eiropas suverenitāti un brīvību," brīdināja ASV valsts departamenta šefs.

  Viņš pavēstīja, ka ar slovāku amatpersonām pārrunājis "nepieciešamību aizsargāties pret Ķīnas ekonomiskajiem un cita veida centieniem radīt atkarību un manipulēt jūsu politisko sistēmu".

  Slovākija ir otrā valsts, kuru Pompeo apmeklē savas Eiropas tūres ietvaros. Viņš pabijis jau Ungārijā, bet pēc tam dosies uz Poliju, Beļģiju un Islandi.

  Arī Slovākijā viņš atkārtoti izteica jau Budapeštā izskanējušo brīdinājumu, ka ASV var būt spiestas ierobežot atsevišķas savas operācijas Eiropā un citviet, ja attiecīgās valstis turpinās sadarboties ar Ķīnas telekomunikāciju uzņēmumu "Huawei".

  Valsts sekretārs norādīja, ka Vašingtonai ir nopietnas bažas par "Huawei" patiesajiem motīviem un darījumu praksi Eiropā, īpaši NATO un Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs.

  "Mums nav nekas pretī pret uzņēmumu konkurēšanu, taču tas tiem jādara godīgi un atklāti, un caurskatāmi, un tie to nedrīkst darīt ar kādiem citiem nolūkiem, izņemot biznesa motīvus," uzsvēra Pompeo.

  Viņš piebilda, ka valstīm var nākties izšķirties starp "Huawei" un ASV.

  Valsts sekretārs atkārtoti pauda arī cerību, ka ASV atmetīs desmitgadēm ilgo neiesaistīšanos Centrāleiropā un Austrumeiropā, kas radījusi vakuumu, kuru izmanto Ķīna un Krievija.

  Pēdējo desmit gadu laikā Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Ķīnas līderi kļuvuši daudz agresīvāki un spējuši iespiesties reģionā, atzina Pompeo.

  "Vēlos teikt nepārprotami, lai slovāku tauta saprastu, ka Amerika iesaistās, ka tā atgriezusies," ceremonijas laikā pie Brīvības vārtu memoriāla uzsvēra ASV ārpolitikas resora vadītājs.

  Brīvības vārtu memoriāls pie robežas ar Austriju izveidots, lai pieminēti tos 400 cilvēkus, kas tika noslepkavoti, tiem mēģinot izkļūt aiz Dzelzs priekškara no komunistu jūgā esošās toreizējās Čehoslovākijas.

  • Publicēta: 12.02.2019 16:53
  • LETA, AP
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.