Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Lietuvas un Polijas prezidenti vienojas stiprināt aizsardzības sadarbību
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:
  Tēmas - Defence Matters LAT - Ziņas

  Lietuvas un Polijas prezidenti vienojas stiprināt aizsardzības sadarbību

  Viļņa, 21.febr., LETA--BNS. Lietuvas un Polijas prezidenti Daļa Grībauskaite un Andžejs Duda ceturtdien tikušies Varšavā un parakstījuši kopīgu deklarāciju, vienojoties, ka abas valstis saskaņos savu nostāju drošības un aizsardzības jautājumos un stiprinās militāro sadarbību.

  Īpašu uzmanību šai ziņā paredzēts pievērst tā dēvētajam Suvalku koridoram - aptuveni 100 kilometrus platai Lietuvas un Polijas pierobežas joslai, kas rietumos robežojas ar Krievijas Kaļiņingradas apgabalu un austrumos ar Baltkrieviju un no Baltijas valstu aizsardzības viedokļa tiek uzskatīta par NATO Ahileja papēdi.

  Puses uzsvērušas nepieciešamību nodrošināt pienācīgu plānošanu Suvalku koridora aizsardzībai un regulāri rīkot tur mācības.

  Prezidenti arī norādījuši, ka sadarbosies, lai panāktu nemitīgu ASV spēku klātbūtni Eiropā, tai skaitā "stingru ilglaicīgu ASV spēku apņemšanos atrasties šai reģionā".

  Deklarācijā izteikta apņemšanās nodrošināt Lietuvas un Polijas nacionālo gaisa telpas novērošanas un aizsardzības sistēmu savienojamību, lai tās kļūtu par NATO gaisa telpas aizsardzības daļu, kā arī uzlabot apmaiņu ar izlūkošanas informāciju.

  Akcentēta gatavība palielināt sabiedroto spēku mobilitāti, vienkāršojot procedūras un pielāgojot militārajām vajadzībām starpvalstu infrastruktūru.

  Deklarācijā puses arī apņēmušās izveidot Lietuvas un Polijas aizsardzības ministru padomi, kas sanāktu vismaz reizi gadā, lai apspriestu aizsardzības jautājumus.

  Dokumentā pausta arī gatavība turpināt palīdzības sniegšanu Ukrainai.

  Abu valstu aizsardzības ministri parakstījuši divas vienošanās par gaisa telpas novērošanas radaru informācijas apmaiņu un par ciešāku Lietuvas un Polijas brigāžu saliedēšanu, pakļaujot tās kopīgam štābam.

  Kā norādījis Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis, līdz ar to tiks būtiski paaugstināts divpusējās militārās sadarbības un integrācijas līmenis.

  Pēc viņa teiktā, ņemot vērā, ka Baltijas valstis un Polija no aizsardzības viedokļa atrodas vienā reģionā, panākta vienošanās, ka viena Lietuvas brigāde un viena Polijas brigāde jāpieskaita Polijā esošajam NATO divīzijas štābam.

  "Šis mehānisms izstrādāts, ņemot vērā pašreizējo NATO situāciju, ka mums atkal pastāv konvencionālie apdraudējumi no austrumiem; aliansei atkal jāpieskaņo teritoriālā aizsardzība, un viens no šādiem mehānismiem ir vadības un kontroles sistēmas izveide divīzijas līmenī," izteicies Karoblis.

  Saskaņā ar vienošanos Lietuvas brigāde "Geležinis vilkas" ("Dzelzs vilks") un Polijas 15.brigāde tiek pieskaitītas starptautiskajam Ziemeļaustrumu divīzijas štābam Polijā, Elblongā.

  Jau ziņots, ka Grībauskaite ceturtdien un piektdien uzturas valsts vizītē Polijā. Tās gaitā viņai paredzētas tikšanās arī ar kaimiņvalsts Seima spīkeru Mareku Kuhciņski, Senāta priekšsēdētāju Staņislavu Karčevski un premjerministru Mateušu Moravecki.

  Lietuvas prezidente arī dosies uz Ļubļinu, lai kopā ar Polijas un Ukrainas līderiem apmeklētu Lietuvas, Polijas un Ukrainas kopīgās trīspusējās militārās brigādes LITPOLUKRBRIG štābu un pieminētu 450.gadskārtu, kopš noslēgta Ļubļinas ūnija starp Lietuvas dižkunigaitiju un Polijas karalisti.

  Šī ir pēdējā Grībauskaites valsts vizīte viņas prezidenta pilnvaru laikā. Lietuvas konstitūcija viņai liedz kandidēt uz šo amatu trešo termiņu pēc kārtas.

  • Publicēta: 21.02.2019 18:59
  • LETA
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.