Ziņas

 • EP deputāte Vaidere: Liela loma EK jaunajā Bioloģiskās daudzveidības stratēģijā ietverto mērķu īstenošanā būs lauksaimniekiem

  Rīga, 20.maijs, LETA. Liela loma Eiropas Komisijas jaunajā stratēģijā "No lauka līdz galdam" un Bioloģiskās daudzveidības stratēģijā ietverto mērķu īstenošanā būs lauksaimniekiem, uzskata Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Inese Vaidere (JV).

  LETA jau vēstīja, ka Eiropas Komisija (EK) šodien pieņēmusi jaunu Biodaudzveidības stratēģiju, lai apturētu biodaudzveidības zudumu un veidotu ilgtspējīgu pārtikas sistēmu. Tāpat Komisija pieņēma ne tikai arī stratēģiju "No lauka līdz galdam", ar kuru plānots veidot taisnīgu, veselīgu un videi draudzīgu pārtikas sistēmu.

  Kā aģentūru LETA informēja Eiropas Tautas partijas (ETP) grupas Latvijas preses un komunikācijas padomnieks Ģirts Salmgriezis, EP Vides, Sabiedrības veselības un pārtikas nekaitīguma komitejas deputāte Vaidere uzskata, ka šie plāni rada nozīmīgas iespējas Latvijai - attīstot bioloģisko lauksaimniecību un samazinot pārtikas nonākšanu atkritumos, varam gan aizsargāt vidi, gan iegūt ekonomiski.

  Politiķe norādīja, ka vienmēr uzsvērusi, ka Eiropai un Latvijai ir jākļūst zaļākai. Viņasprāt, ir jāpāriet uz ekoloģiskāku pārtiku, jādomā par sugu daudzveidības aizsardzību un jāveicina tādu patēriņu, kas mazina slodzi uz apkārtējo vidi.

  "Tāpēc esmu gandarīta, ka Komisija ir ieklausījusies Parlamenta ierosinājumos un nākusi klajā ar vērienīgiem priekšlikumiem, kas palīdzēs uzlabot mūsu dzīves kvalitāti. Liela loma jauno mērķu īstenošanā būs lauksaimniekiem, tādēļ ES jāatbalsta pāreja uz jaunajām saimniekošanas metodēm," norādīja Vaidere.

  Eiroparlamentārietes ieskatā, lai nodrošinātu ilgtspējīgu pārtiku, jāparedz ievērojams pesticīdu lietojuma samazinājums, kā arī jārod risinājumi, lai pārtika nenonāktu atkritumos.

  Lai arī deputāte atzinīgi vērtē EK ierosinājumu pesticīdu samazināšanai par 50% līdz 2030.gadam un virzībai uz to, ka 25% no lauksaimniecības produktiem jābūt bioloģiski audzētiem, viņa gaidījusi ambiciozākus mērķus.

  "Latvijai ir liels potenciāls bioloģiskajā lauksaimniecībā, un šis ir īstais brīdis to izmantot, jo pieprasījums pasaulē un peļņas iespējas šajā nozarē tikai pieaugs. Savukārt ar labas pārtikas nonākšanu atkritumos saistītās izmaksas ES ir 143 miljardi eiro gadā. Salīdzinājumam - tie ir aptuveni 15 Latvijas valsts budžeti," skaidroja politiķe.

  Viņa pozitīvi vērtē EK plānu samazināt pārtikas izmešanu uz pusi tuvāko desmit gadu laikā. Vaidere arī pati EP ir iesniegusi pilotprojektu jeb budžeta priekšlikumu, lai samazinātu labas pārtikas izmantošanu.

  "Efektīva šīs stratēģijas īstenošana ne tikai uzlabos mums pieejamās pārtikas kvalitāti, bet vienlaicīgi varēsim risināt vides problēmas un ietaupīt," uzsvēra EP deputāte.

  Runājot par otru šodien publicēto stratēģiju, Vaidere skaidroja, ka bioloģiskā daudzveidība ir ārkārtīgi apdraudēta un gandrīz ceturtajai daļai savvaļas sugu Eiropā patlaban draud izzušana. Šodien, starptautiskajā Bišu dienā, viņa vērš uzmanību uz to, ka apputeksnētāji ik gadu Eiropas Savienībā palīdz saražot pārtiku 15 miljardu eiro vērtībā. Tomēr intensīvas lauksaimniecības, pesticīdu izmantošanas, kā arī klimata pārmaiņu rezultātā, bišu un citu apputeksnētāju skaits Eiropā ievērojami samazinās.

  "Tādēļ pozitīvi vērtēju stratēģijā plānoto rīcību, tai skaitā - samazināt rūpnieciski ražotu mēslošanas līdzekļu apjomu par 20%," norādīja politiķe, uzsverot, ka vides aizsardzība nav pretrunā ar ekonomikas izaugsmi, bet gan jāizmanto tās veicināšanai.

  Viņasprāt, atkopjoties no jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 radītās krīzes, ekonomikā tiks iepludinātas lielas investīcijas. Latvijai ir jāņem vērā šodienas plāni kā vadlīnijas, lai ieguldītu gudri un, aizsargājot vidi, uzlabotu valsts iedzīvotāju veselības kvalitāti. Tas būs arī ekonomiski izdevīgi, uzsvēra politiķe.

  © Šī materiāla tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicējot vai citādi izmantojot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs, obligāti jāpievieno atsauce uz aģentūru LETA.