LETA IP
Iziet

Komentārs redaktoram

Par Eiropas naudu Latvijā atjaunoti septiņi nozīmīgi kultūras mantojuma objekti
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:
  Ziņas

  Par Eiropas naudu Latvijā atjaunoti septiņi nozīmīgi kultūras mantojuma objekti

  Rīga, 16.sept., LETA. Projektā "Gaismas ceļš caur gadsimtiem" ar Kultūras ministrijas (KM) piesaistīto Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu atjaunoti un attīstīti septiņi nozīmīgi Vidzemes kultūrvēsturiskā mantojuma objekti, aģentūru LETA informēja KM pārstāve Dace Vizule.

  Pēc viņas paustā, darbi veikti ar mērķi atjaunot Alūksnes pilsdrupu Dienvidu torni, Paviljonu - rotondu, Mauzoleju, Alūksnes stacijas bagāžas šķūni Alūksnes novadā, Cesvaines pili Cesvaines novadā, Stāmerienas pili Gulbenes novadā un Smiltenes evaņģēliski luterisko baznīcu Smiltenes novadā, saglabājot objektu kultūrvēsturisko vērtību.

  Lai objekti pilnvērtīgi funkcionētu, tajos izveidoti arī jauni pakalpojumi, tādējādi nodrošinot kvalitatīvas un daudzveidīgas kultūrvides pieejamību, kas veicinās reģiona ekonomisko attīstību, piesaistīs tūristus, radīs interesi par vēsturi, lepnumu par vietējo kultūru un tradīcijām, norādīja KM pārstāve.

  ERAF finansējuma ieguldījums devis iespēju vēsturiskajā apjomā atjaunot Alūksnes pilsdrupu Dienvidu torni, papildinot to ar izzinošu ekskursiju "Marienburgas pils". Alūksnē restaurēts Paviljons - rotonda Tempļa kalna pilskalnā, ierīkots objekta un izbūvēto arhitektūras formu dekoratīvais apgaismojums. Alūksnes muižas parkā restaurēts Mauzolejs, uzstādīta interaktīva projekcija, kas sniedz vēstījumu par vietas vēsturi un ar to saistītajām personībām.

  Projekta gaitā veikta Alūksnes stacijas bagāžas šķūņa pārbūve, piegulošās teritorijas labiekārtošana un vēsturiskā perona atjaunošana. Atjaunotajā stacijas bagāžas šķūnī izveidota multimediāla ekspozīcija par Alūksnes - Gulbenes šaursliežu dzelzceļa tapšanas un darbības vēsturi.

  Projektā atjaunots Cesvaines pils centrālās daļas jumts, nodrošinot pilnvērtīgu pils telpu izmantošanu. Cesvaines pilī ierīkota ekspozīcija par pils atdzimšanu un laikmetīgās mākslas izstāde "Šķiedru māksla". Veikta Stāmerienas pils jumta un fasādes atjaunošana un restaurācija, izveidota ekspozīcija par Stāmerienas pils vēsturi, atjaunots Smiltenes evaņģēliski luteriskās baznīcas jumts, baznīcas tornī ierīkots skatu laukums un izveidota ekspozīcija.

  Projektu "Gaismas ceļš cauri gadsimtiem" Alūksnes novada pašvaldība īstenoja sadarbībā ar Gulbenes un Cesvaines novadu pašvaldībām un Smiltenes evaņģēliski luterisko draudzi Kultūras ministrijas administrētās Eiropas Savienības fondu līdzekļu Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" prioritārā virziena "Vides aizsardzības resursu izmantošanas efektivitāte" mērķī "Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī ar to saistītos pakalpojumus".

  Vizule akcentēja, ka projekta kopējās izmaksas 4,2 miljoni eiro, tai skaitā ERAF līdzfinansējums 1,8 miljoni eiro, attiecināmais pašvaldību budžeta finansējums 217 488 eiro, valsts budžeta dotācijas pašvaldībām 89 066 eiro, privātās attiecināmās izmaksas 24 855 eiro. Savukārt pašvaldību un draudzes līdzfinansējums sasniedz divus miljonus eiro

  Pēc KM pārstāves paustā, kultūras mantojuma atjaunošana vēl turpinās simboliskajos kultūras mantojuma ceļos "Brīvības ceļš", "Daugavas ceļš", "Baltijas ceļš", "Jēkaba ceļš", "Līvu ceļš" un "Māras ceļš". Līdz 2022.gada beigām mantojuma ceļos visā Latvijā paredzēts atjaunot un attīstīt kopumā vairāk nekā 50 nozīmīgus kultūras un dabas mantojuma objektus.

  • Publicēta: 16.09.2020 14:13
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Piesakies ziņām e-pastā

  Reklāma

  LETA projekti