Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

Nacionālajā operā pirmizrādi piedzīvos jauniestudējums, kurā apvienotas izrādes "Burvestība" un "Pajaci"
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:

  Nacionālajā operā pirmizrādi piedzīvos jauniestudējums, kurā apvienotas izrādes "Burvestība" un "Pajaci"

  Rīga, 7.febr., LETA. Latvijas Nacionālajā operā 21.februārī plkst.19 pirmizrādi piedzīvos režisora Aika Karapetjana jauniestudējums, kurā konceptuāli apvienota Italo Montemeci opera "Burvestība" un Rudžero Leonkavallo opera "Pajaci", aģentūru LETA informēja Latvijas Nacionālās operas un baleta sabiedrisko attiecību vadītāja Irbe Treile.

  Jauniestudējumu veidojis muzikālais vadītājs un diriģents Jānis Liepiņš, scenogrāfs un gaismu mākslinieks AJ Vaisbārds, kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka, videomākslinieks Artis Dzērve, kustību režisore Liene Grava. Lomās - Dana Bramane, Sonora Vaice, Vladislavs Suļimskis, Iraklijs Kahidze, Sergejs Poļakovs, Georgs Onjani, Valdis Jansons, Jānis Apeinis, Andris Ludvigs, Armands Siliņš un citi.

  Operas "Burvestība" ("L’incantesimo") autors Montemeci (1875-1952) ir itāļu operas un simfoniskās mūzikas komponists, kura plašāk zināmais darbs ir 1913.gadā tapusī opera "Triju karaļu mīļotā" ("L’amore dei tre re"). Līdz Otrajam pasaules karam tā ar panākumiem tika iestudēta daudzos opernamos Eiropā un ASV.

  Savu pēdējo operu "Burvestība" Montemeci pabeidza 1942.gadā, atrazdamies trimdā ASV. Izrāde pirmatskaņojumu piedzīvoja 1943.gadā raidstacijā "NBC" tiešraidē no "Radio City" koncertzāles Manhetenā, kļūstot pazīstama kā "radio opera", kas šķietami nebija paredzēta skatuvei. Līdz šim "Burvestība" uz skatuves iestudēta tikai divas reizes - 1953.gadā Veronas arēnā un 2010.gadā Pitsburgas operā, norādīja Treile.

  Savukārt Leonkavallo (1857-1919) opera "Pajaci" vairākas reizes iestudēta opernamos visā pasaulē. Izrādes pasaules pirmizrāde notika "Teatro Dal Verme" Milānā 1892.gadā. Opera strauji guva panākumus un ir populāra joprojām. Nacionālajā operā līdz šim tapuši jau seši "Pajaci" uzvedumi, no kuriem pirmais tika izrādīts 1921.gadā, bet iepriekšējais - 1984.gadā. Saskaņā ar portāla "Operabase.com" datiem šosezon pasaules opernamos skatāmi 38 "Pajaci" iestudējumi.

  "Neraugoties uz to, ka abus darbus apvieno saistība ar verisma virzienu un stāsts būtībā ir par vienu un to pašu - mīlas trijstūri, greizsirdību un nodevību, tomēr tie ir žanriski dažādi. Atšķirībā no reālistiskā "Pajaci", opera "Burvestība" ir liriska viduslaiku pasaka, kurā romantika mijas ar fantāzijām un alegorijām. Tādēļ mūsu radošā komanda piedāvās skatītājiem doties ceļojumā ne tikai dažādos laika periodos, bet arī pasaulēs," savu jauniestudējumu aprakstījis režisors Karapetjans.

  • Publicēta: 07.02.2019 13:27
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Piesakies ziņām e-pastā

  Reklāma

  LETA projekti