Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

NKC portālā "filmas.lv" notiks tiešsaistes festivāls "Latvijas filmas pasaulē"
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:
  Ziņas

  NKC portālā "filmas.lv" notiks tiešsaistes festivāls "Latvijas filmas pasaulē"

  Rīga, 22.jūn., LETA. Nacionālā kino centra (NKC) portāls "filmas.lv" vasaras saulgriežu svētkos piedāvā piekto tiešsaistes festivālu "Latvijas filmas pasaulē" visām paaudzēm - filmu izlasi, kas bez maksas pieejama jebkurā laikā un jebkurā vietā pasaulē, kur vien ir interneta pieslēgums.

  Kā aģentūru LETA informēja NKC pārstāve Kristīne Matīsa, šāgada piedāvājumā ir seši kinopiedzīvojumi no kriminālkomēdijas līdz klasiskam detektīvam, programmā ietilpst arī mistisku noslēpumu apvīts vasaras stāsts bērniem.

  NKC portāls "filmas.lv", kas nodrošina Latvijas kinomākslas plašāku pieejamību sabiedrībai, tradicionāli vasaras saulgriežos piedāvā papildu iespēju svētku dažādošanai - filmu izlasi, kas bez maksas pieejama visā pasaulē un dažādos mobilajos ekrānos. Filmu programma visā pasaulē būs skatāma līdz 30.jūnijam.

  Filma "visai ģimenei" šajā ir režisora Riharda Pīka pirmā pilnmetrāžas spēlfilma "Ja nebūtu šī skuķa…" (1980), kuras pamatā igauņu bērnu rakstnieka Eno Rauda stāsts. Filmas piedzīvojumu centrā ir fotogrāfijas, kurās iemūžināts "lidojošais šķīvītis", pilsētas meitene Herta, kas ierodas ciemos pie Sabiles brālēna un māsīcas, aizaudzis jāņogu dārzs un pazudusi govs, kuru varbūt nolaupījuši citplanētieši, iepazīstinot ar filmas sižetu, norādīja Matīsa.

  Viņa atzīmēja, ka plašu popularitāti savulaik iekaroja režisora Jāņa Streiča "policijas komēdija" "Nepabeigtās vakariņas" (1979). Tās pamatā ir skandināvu detektīvžanra speciālistu Majas Šēvales un Pēra Valē kriminālromāns, kas režisoru Streiču iedvesmoja uz brīvu un aizrautīgu stilizāciju par "ārzemēm".

  Pēc Matīsas paustā, komisku elementu izrotātais nozieguma izmeklēšanas stāsts piedāvā krāšņu policistu tipāžu galeriju un citus spilgtus aktierdarbus, uz ekrāna filmas pirmajos kadros debitē pat filmas operatora Harija Kukela takšu sugas kucīte Klāra, kurai Streičs reiz esot apsolījis "izdomāt lomu", bet citā epizodē kā divi klusējoši aģenti hūtēs kadrā sēž divi brāļi - Jānis Streičs un Ēriks Streičs.

  Pilnīgi pretēju pieeju kriminālžanram demonstrē filma "Dāvanas pa telefonu" (1977), kuras autori ir režisors Aloizs Brenčs, scenārija autors Andris Kolbergs, operators Miks Zvirbulis. Psiholoģiskās krimināldrāmas centrā ir preču vilciena mašīnists Arnolds Pētersons, kuram krājkases kontā kāds nezināmais sāk ieskaitīt lielas naudas summas. Tikai pamazām Pētersons apjauš, ka negribot ievilkts kādā nesaprotamā noziegumā, un nolemj pats notvert noziedzniekus, bet dzīvi sarežģī arī problēmas ar šķirto sievu un tēva audzināšanā atstātajiem bērniem - meitu studenti un pusaudzi dēlu.

  Matīsa atzīmēja, ka arī divas citas filmas šajā izlasē balstītas Latvijas literatūras klasiķa Andra Kolberga sacerētās intrigās. Pēc romāna "Ēna" motīviem uzņemta spēlfilma "Dubultnieks" (1986), kur galvenais sižeta pavediens ir divu bērnībā izšķirtu dvīņubrāļu negaidītā satikšanās 25 gadu vecumā.

  Pēc NKC pārstāves paustā, viņu dzīves veidojušās pilnīgi atšķirīgās pasaulēs, tomēr abi sajūt emocionālu saikni un nolemj kopā sameklēt savu māti. Īpašu šarmu filmai piešķir fakts, ka galvenās lomas tajā spēlē īsti brāļi - tobrīd jaunie aktieri Juris un Andrejs Žagari, turklāt Juris Žagars par Viktora lomu saņēma "Lielo Kristapu" kā gada labākais vīriešu lomas tēlotājs.

  Režisora Arvīda Krieva filma "Fotogrāfija ar sievieti un mežakuili" (1987) balstīta Andra Kolberga tāda paša nosaukuma romānā, tās kriminālintrigu apvij noslēpumaini mistiska atmosfēra, kuras radīšanā daudz nopelnu operatoram Dāvim Sīmanim. Kārļa lomā - tobrīd jaunais aktieris un kinoekrāna debitants Alvis Hermanis, epizodē redzams arī filmas scenārija autors Kolbergs, bet stāsta ritējumā liela nozīme faktam, ka filma tapusi perestroikas laikā, - tajā daudz drosmīgu elementu, kas paplašina iepriekšējos gados nospraustās brīvības robežas, norādīja Matīsa.

  Šāgada Jāņu izlasē iederas vēl viena Krieva filma - detektīvtrilleris "Aveņu vīns" (1984), kura pamatā Viktora Lagzdiņa stāsts Nakts "Mežāžos". Šis kriminālizmeklēšanas stāsts balstīts klasiskā shēmā - noziegums noticis slēgtā vidē, aizdomās turamo loks ir ierobežots, slepkava visu laiku ir kaut kur tepat. Sižets rada priekšnoteikumus spoža aktieru ansambļa izveidošanai - lomās Arnis Līcītis, Indra Burkovska, Mirdza Martinsone, Ivars Kalniņš, Pēteris Liepiņš un citi, izmeklētājs Ģirts - Alvis Birkovs.

  Šāgada Līgo svētku tiešsaistes festivāls Latvijas filmas pasaulē veidots ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva palīdzību, ar Latvijas Televīzijas un Kultūras informācijas sistēmu centra atbalstu.

  • Publicēta: 22.06.2022 14:50
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Piesakies ziņām e-pastā

  Reklāma

  LETA projekti