Vārds:
Parole:
Viesa pieeja

Komentārs redaktoram

2027.gadā būs divas Eiropas kultūras galvaspilsētas - Liepāja un kāda Portugāles pilsēta
Jūsu vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Drošības kods:
Lai nomainītu drošības kodu, spied uz tā
Ievadi kodu šeit:
  Ziņas

  2027.gadā būs divas Eiropas kultūras galvaspilsētas - Liepāja un kāda Portugāles pilsēta

  Rīga, 11.maijs, LETA. 2027.gadā būs divas Eiropas kultūras galvaspilsētas: Latvijā un Portugālē, aģentūru LETA informēja Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā.

  Eiropas kultūras galvaspilsētu iniciatīvas žūrijas priekšsēdētāja trešdien, 10.maijā paziņoja, ka 2027.gada Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu Latvijā ieteikts piešķirt Liepājas pilsētai.

  Ieteikumu sagatavoja neatkarīgu ekspertu žūrija, kas divu dienu sanāksmē izvērtēja trīs atlasīto Latvijas pilsētu pieteikumus.

  Kopš tās aizsākumiem 1985.gadā iniciatīva "Eiropas kultūras galvaspilsētas" ir kļuvusi par vienu no vērienīgākajiem kultūras projektiem Eiropā un vienu no Eiropas Savienībā visaugstāk vērtētajiem pasākumiem.

  EK pārstāvniecības Latvijā Preses nodaļā norāda, ka šīs iniciatīvas mērķi ir svarīgāki nekā jebkad agrāk: dot eiropiešiem iespējas uzzināt vairāk par citu Eiropas valstu kultūru, saredzēt kopīgo vēsturi un vērtības, izjust piederību Eiropas kopienai, attīstīt Eiropas kultūras sakarus un partnerības, kā arī izcelt kultūras nozīmi pilsētu attīstībā.

  Eiropas inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes komisāre Marija Gabriela norāda, ka pēc Rīgas 2014.gadā Liepāja būs otrā Latvijas pilsēta, kas 2027.gadā iegūs Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu. Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss pilsētai un tai apkārt esošajai teritorijai ir unikāla iespēja piešķirt kultūrai centrālo vietu un iedzīvotājiem atklāt ES un ārpus tās pastāvošo kultūras izpausmju lielo daudzveidību.

  Pēc viņas paustā, saistībā ar Krievijas karu pret Ukrainu Eiropas kultūras galvaspilsētas kļūst vēl svarīgākas. Tās parāda ES vēlmi izveidot tādu tautu savienību, kas aizstāv eiropiešu lolotās vērtības, proti, mieru, solidaritāti, vārda brīvību un cieņu pret citiem. Gabriela pauda cerību ka Liepāja izmantos visas ilgtermiņa kultūras, ekonomiskās un sociālās priekšrocības, ko var sniegt Eiropas kultūras galvaspilsētas tituls.

  Eiropas Parlamenta un ES Padomes lēmumā, kas reglamentē Eiropas kultūras galvaspilsētu iniciatīvu, noteikts, ka 2027.gadā būs divas Eiropas kultūras galvaspilsētas: viena Latvijā un viena Portugālē.

  Saskaņā ar pašreizējo Eiropas kultūras galvaspilsētu izraudzīšanas sistēmu atlasei ir divas kārtas: priekšatlases kārta un aptuveni deviņus mēnešus vēlāk galīgā atlases kārta. Izraudzītajām pilsētām pēc tam oficiāli šo titulu piešķir attiecīgā dalībvalsts.

  Atlases kritērijos noteikts, ka pilsētām ir jāsagatavo kultūras programma ar spēcīgu Eiropas dimensiju. Šai programmai jāveicina pilsētas ieinteresēto personu, kā arī tās dažādo rajonu līdzdalība un jāpiesaista apmeklētāji no visas valsts un Eiropas. Programmai jābūt ar ilgstošu ietekmi un jāveicina pilsētas ilgtermiņa attīstība. Pilsētām ir arī jāparāda, ka tām ir attiecīgo pašvaldību atbalsts un spēja īstenot projektu.

  Pieteikumus izskata žūrija, kuru veido 12 neatkarīgie eksperti, no kuriem divus ieceļ attiecīgās valsts iestādes un desmit - ES iestādes un struktūras - Eiropas Parlaments, ES Padome, EK un Reģionu komiteja).

  2020.gada augustā Kultūras ministrija aicināja ieinteresētās pilsētas iesniegt pieteikumus Latvijas konkursam. Līdz noteiktajam termiņam - 2021.gada 4.jūnijam - pieteikumus iesniedza deviņas pilsētas: Cēsis, Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Kuldīga, Liepāja, Ogre un Valmiera.

  Priekšatlases sanāksme notika 2021.gada no 5.jūlija līdz 8.jūlijam, un tika atlasītas četras pilsētas: Daugavpils, Jūrmala, Liepāja un Valmiera. Tām tika dots laiks detalizētāku pieteikumu iesniegšanai līdz 4.aprīlim. Starp abām konkursa kārtām Jūrmala nolēma atsaukt savu kandidatūru. Galīgā atlases sanāksme notiek 2022.gada 9.maijā un 10.maijā.

  Katru gadu divām vai trim pilsētām tiek piešķirts Eiropas kultūras galvaspilsētas tituls. Vienlaikus ar Liepāju 2027.gadā šo titulu piešķirs arī kādai Portugāles pilsētai. Konkursa noslēguma atlases sanāksme Portugālē notiks 2022.gada decembrī. Trīs 2022.gada Eiropas kultūras galvaspilsētas ir Kauņa, Lietuvā, Eša pie Alzetes, Luksemburgā un Novisada, Serbijā.

  Nākamajos gados Eiropas kultūras galvaspilsētas būs šādas: Vesprēma, Ungārijā, Elefsina, Grieķijā un Timišoara, Rumānija, 2023.gadā, Tartu, Igaunijā, Bādišle, Austrijā un Būdē, Norvēģija 2024.gadā, Kemnica, Vācija un Nova Gorica, Slovēnija, 2025.gadā, Oulu, Somijā un Trenčīna, Slovākijā 2026.gadā.

  • Publicēta: 11.05.2022 12:51
  •  
  • © Bez aģentūras LETA rakstiskas piekrišanas aizliegts šīs ziņas tekstu jebkādā veidā un apjomā pārpublicēt vai citādi izmantot masu saziņas līdzekļos vai interneta vietnēs. Pārkāpumu gadījumos tiesvedība norit atbilstoši Latvijas likumiem.
  • Visur
  • Ziņas
  • Preses relīzes
  • Foto

  Piesakies ziņām e-pastā

  Reklāma

  LETA projekti